avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate snow_white

Activitate snow_white

Va rog sa imi spuneti ce informatii trebuie sa contina eticheta care este lipita pe produsul importat. (Nu sunt produse alimentare, ci articole pentru copii si de design interior.) Va multumesc.
Sunt PFA, neplatitor de TVA. Va rog sa-mi spuneti ce obligatii am in anul 2012 (declaratii, taxe etc.)?
Buna ziua,
Asa cum probabil va dati seama, eu nu prea inteleg noile reglementari fiscale.
Va rog mult de tot sa ma lamuriti si pe mine care sunt obligatiile mele fiscale ca PFA, pe langa achitarea CASS si CAS.
1.Ce declaratii trebuie sa depun, unde si pana la ce data?
2. Cum se achita impozitul acum: lunar il calculez eu sau trebuie sa fac o declaratie anticipativa pe 2011 si in functie de asta imi calculez impozitul (pe care il achit in transe trimestriale?)?
VA MULTUMESC MULT
Răspuns la discuția PFA - obligatii
Va multumesc foarte mult. Un an binecuvantat.
Buna ziua,
Am cateva intrebari la care v-as ruga mult sa-mi raspundeti.
1. Facturile si chitantele se fac in trei exemplare. Primul exemplar se da societatii catre care sunt emise. Dar cu celelate doua exemplare ce trebuie facut?
2. Dupa ce au fost completate registrele de incasari si plati si cel de inventar pe anul trecut, trebuie depuse la finante?
3. Activele fixe trebuie trecute in registrul de inventar? Inteleg ca diferenta dintre activ fix si mijloc fix este suma de pana la 1.800 RON si dupa 1.800 RON. Dar care este regimul diferentiat dintre cele doua?
4. Care este procentul cu care poate fi diminuat un mijloc fix sau un activ fix de la un an la altul?
5. Un mijloc fix (de pilda un computer) poate fi achizitionat de la o persoana oarecare ce nu mai detine bonul fiscal cu care l/a achizitionat initial. In cazul in care se poate face acest lucru, care ar fi procedura inregistrarii computerului pe PFA?
Discuție CAS
Buna ziua,
Lucrez ca PFA - traducator (nu am CIM), si pana in luna aceasta am platit la CAS taxa minima, adica 110 lei. Va rog frumos sa-mi spuneti daca noile reglementari impun un alt procentaj din venitul net pentru plata CAS. Va multumesc.
Răspuns la discuția Fisa postului
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Discuție Fisa postului
Va rog sa ma ajutati cu fisa postului pentru traducator,editor corector editura carte. (conditii, responsabilitati, norna de lucru etc.)Va multumesc foarte mult
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Va rog frumos sa imi spuneti care sunt obligatiile fiscale pentru PFA pe anul 2010. Ce declaratii trebuie depuse, ce taxe trebuie platite si pana la ce data? Va multumesc foarte mult.