Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii fiscale pe anul 2010 pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii fiscale pe anul 2010 pentru PFA

Va rog frumos sa imi spuneti care sunt obligatiile fiscale pentru PFA pe anul 2010. Ce declaratii trebuie depuse, ce taxe trebuie platite si pana la ce data? Va multumesc foarte mult.
Daca PFA-ul nu este platitor de TVA, atunci:

1. Pana la datele de 15.03, 15.06, 15.09 si 15.12 trebuie platite sumele precizate in decizia de impunere pentru anul 2010;

2. Pana la data de 15.05 trebuie depus declaratia 200 (impozit pe venit) si, eventual, 220 (declaratia estimativa), daca estimati, ca venitul se va modifica cu cel putin 20% fata de anul trecut;

3. La 60 de zile de la primirea deciziei de impunere trebuie sa platiti contributia la fondul de sanatate pentru venitul net (pentru suma la care se calculeaza impozitul pe profit).

In cazul in care PFA-ul este platitor de TVA, se mai impun si urmatoarele declaratii/obligatii:

4. Depunerea lunara declaratiei 390 (la achizitii sau livrari intracomunitare) pana la data de 25 a lunii urmatoare perioadei de reportare;

5. Depunerea delcaratiei 300 (lunar sau trimestrial, dupa caz) pana la data de 25 a lunii umratoare perioadei de reportare -- Atentie: La depunerea declaratiei 300 se va verifica corelatia intre sumele din declaratiie 390 depuse si sumele de achizitii/livrari intracomunitare din 300;

6. Plata TVA pana la data de 25 a lunii urmatoare perioadei de raportare;

7. Depunere semestriala a decaratiei 394.

Declaratiile 200, 300 si 390 pot fi depuse si online
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Cred ca 390 se depune doar pentru lunile in care realizati livrãri, achizitii sau prestãri de servicii în tãrile membre ale Uniunii Europene. Depunerea se face pana pe data de 15 a lunii urmatoare efectiuarii livrarilor/achizitiilor/prestarilor de servicii.

De asemeni 200/220 nu se depune pt PFA impozitat la norma de venit.

Stie cineva la ce se poate deduce TVA ca PFA la norma de venit platitor de TVA?

VIES Declaraþie recapitulativã privind livrãrile/achiziþiile/prestãrile intracomunitare de bunuri (OPANAF 76/2010) Formular Se depune lunar de cãtre persoanele înregistrate în scopuri de TVA care au efectuat livrãri, achiziþii sau prestãri de servicii în þãrile membre ale Uniunii Europene, sau în cadrul unei operaþiuni triunghiulare, astfel cum sunt definite în titlul VI din Codul fiscal. Formularul se completeazã cu ajutorul programului de asistenþã pus la dispoziþie de Ministerul Finanþelor Publice. Program Se poate depune ºi prin Internet. Conform OPANAF 2520/2010, contribuabilii mari ºi contribuabilii mijlocii, precum ºi sediile secundare ale acestora, au obligaþia depunerii prin mijloace electronice de transmitere la distanþã, prin accesarea site-ului www.e-guvernare.ro . Semnarea declaraþiilor se realizeazã prin utilizarea certificatului calificat emis de un furnizor de servicii de certificare, acreditat în condiþiile Legii nr. 455/2001
ContSters77883 a scris:

Daca PFA-ul nu este platitor de TVA, atunci:

1. Pana la datele de 15.03, 15.06, 15.09 si 15.12 trebuie platite sumele precizate in decizia de impunere pentru anul 2010;

2. Pana la data de 15.05 trebuie depus declaratia 200 (impozit pe venit) si, eventual, 220 (declaratia estimativa), daca estimati, ca venitul se va modifica cu cel putin 20% fata de anul trecut;

3. La 60 de zile de la primirea deciziei de impunere trebuie sa platiti contributia la fondul de sanatate pentru venitul net (pentru suma la care se calculeaza impozitul pe profit).

In cazul in care PFA-ul este platitor de TVA, se mai impun si urmatoarele declaratii/obligatii:

4. Depunerea lunara declaratiei 390 (la achizitii sau livrari intracomunitare) pana la data de 25 a lunii urmatoare perioadei de reportare;

5. Depunerea delcaratiei 300 (lunar sau trimestrial, dupa caz) pana la data de 25 a lunii umratoare perioadei de reportare -- Atentie: La depunerea declaratiei 300 se va verifica corelatia intre sumele din declaratiie 390 depuse si sumele de achizitii/livrari intracomunitare din 300;

6. Plata TVA pana la data de 25 a lunii urmatoare perioadei de raportare;

7. Depunere semestriala a decaratiei 394.

Declaratiile 200, 300 si 390 pot fi depuse si online
alexberi, utilizator