avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate veronica ciucanu

Activitate veronica ciucanu

Rog daca poate cineva sa ma lamureasca.Am mai multe puncte de lucru si vreau ca unul sa-l predau altei firme;mentionez ca sunt in chirie si am facut modernizari;cum pot sa-l predau sa-mi achite modernizarile facute;se poate prelua fara sa mai fie nevoie din nou de umblat pentru autorizatii.Multumesc
Adeverinta medicala in perioada de proba,dupa 20 zile lucrate,diagnostic "rinita"-suspect de asm,desi fisa de la medicul de medicina muncii -este apt medical in domeniu alimentar;mentionez ca locul de munca este curat,fara a influenta sanatatea angajatului,iar cu o zi inainte nu avea nimic.Pot sa-i desfac contractul de munca in ziua cand a adus adeverinta medicala?
Caut administrator firma
Buna ziua,
Daca intr-o parcare a unui centru comercial,pe locul cu handicap se stationeaza 2-3 min.,pentru aprovizionarea unui magazin ,e o problema cu legea?Politia locala sau rutiera are competente sa amendeze in acest caz ?
Am un angajat sofer distributie ,care nu a predat o suma de bani din incasari,unde sa fac plingere ,la politie sau sa-l dau in judecata;mentionez ca a recunoscut fapta si a dat declaratie ca-mi aduce banii,dar nu a fost asa.Multumesc
Răspuns la discuția CADASTRU GRESIT SPATIU COMERCIAL.
in final am castigat procesul pentru ca nu este trecut in contractul de vanzare cumparare un termen in care vom masura spatiu,daunele trebuiau cerute intr-un an,nu dupa 3 ani
Multumesc de raspuns
Buna ziua,
Am un caz in firma cand un angajat si-a dat demisia si nu a stat in preaviz,dar in aceasta perioada s-a dus la concurenta sa lucreze,i-am desfacut disciplinar contractul de munca;pot sa-i cer daune pentru concurenta neloiala conform Legii 11/1991? Mentionez ca in contractul de munca are prins respectarea art.26 din Codul Muncii,dar nu i-am dat 50% in plus la salariu fata de salariu minim
Multumesc,de retinut!
Buna ziua,
Am cumparat un spatiu pe care l-am vandut dupa o luna;la fix 3 ani-ultima zi de la vanzare,am fost data in judecata pe motiv ca lipsesc 7 mp la masuratoare a spatiului si vrea banii inapoi pe cei 7 mp;mentionez ca nu am facut eu cadastru,asa l-am cumparat;impotriva cui sa ma indrept-a cadastristului sau a firmei de la care am cumparat spatiu