avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate veronica ciucanu

Activitate veronica ciucanu

Am un angajat sofer distributie ,care nu a predat o suma de bani din incasari,unde sa fac plingere ,la politie sau sa-l dau in judecata;mentionez ca a recunoscut fapta si a dat declaratie ca-mi aduce banii,dar nu a fost asa.Multumesc
Răspuns la discuția CADASTRU GRESIT SPATIU COMERCIAL.
in final am castigat procesul pentru ca nu este trecut in contractul de vanzare cumparare un termen in care vom masura spatiu,daunele trebuiau cerute intr-un an,nu dupa 3 ani
Multumesc de raspuns
Buna ziua,
Am un caz in firma cand un angajat si-a dat demisia si nu a stat in preaviz,dar in aceasta perioada s-a dus la concurenta sa lucreze,i-am desfacut disciplinar contractul de munca;pot sa-i cer daune pentru concurenta neloiala conform Legii 11/1991? Mentionez ca in contractul de munca are prins respectarea art.26 din Codul Muncii,dar nu i-am dat 50% in plus la salariu fata de salariu minim
Multumesc,de retinut!
Buna ziua,
Am cumparat un spatiu pe care l-am vandut dupa o luna;la fix 3 ani-ultima zi de la vanzare,am fost data in judecata pe motiv ca lipsesc 7 mp la masuratoare a spatiului si vrea banii inapoi pe cei 7 mp;mentionez ca nu am facut eu cadastru,asa l-am cumparat;impotriva cui sa ma indrept-a cadastristului sau a firmei de la care am cumparat spatiu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate ANAF-ul a spus altceva,trebuia pe modernizari impartit la anii de chirie,nu pe cheltuiala
Buna ziua,
Sunt SRL si am inchiriat un spatiu pe 5 ani de la o persoana fizica. Am facut cheltuieli pentru buna functionare si contabila a trecut pe cheltuieli toate facturile. E corect sau trebuia pe investitii: gresie,faianta,var,parchet,tapet,aer conditionat,sistem audio?
Sunt o cofetarie si ma intereseaza daca pot avea contract prestari servicii cu o firma care are CAEN 1071 la fel ca mine,daca poate lucra la mine administratorul sau un angajat al firmei pe baza contractului de prestari servicii;din ce stiu in domeniu alimentar nu ar fi voie ca la constructii,manichiura,etc.
Discuție domiciliu
o persoana pierde un apartament printr-o datorie la o banca,il cumpara o firma,apoi firma il vinde fiicei acestuia,dar este achitat de tatal ei.Ambii au domiciliul acolo in acest timp.Dupa achitarea apartamentului de catre tata,acesta este scos din apartament pe motiv ca se casatoreste si este al ei;are acest drept fata?Tatal nu are unde locui ,poate sa castige in instanta apartamentul.Mentionez ca tatal este divortat de mama