avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate avatarstuff

Activitate avatarstuff

Va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze pentru confuzia impozit/profit, eram grabita si nu am mai apucat sa editez.
O zi frumoasa!
Buna ziua! Sunt asociat al unui SRL din 2008, cu 50% din capitualul social.
De curand, noua noastra contabila ne-a spus un lucru pe care il inteleg ca fiind absurd si anume: profitul pe anul 2009, trecut in balanta la sfarsit de an in cont 117 si declarat in decizia AGA ca impozit nerepartizat, din care s-au acoperit mai apoi platile cu impozitul minim pe 2010, trebuie oricum transformat in dividende - iar apoi platit impozitul aferent.
Este posibil asa ceva? Contabila spune ca din 2009 nu mai poate exista impozit nerepartizat, conform unei modificari in codul fiscal - imi scapa acum legea/ordonanta.

In acest caz, doresc o solutie. Evident ca din profitul pe 2009 s-au facut cheltuieli in firma... Banii respectivi nu mai exista in acest moment decat in proportie de ~50%... Pe 2010 se va raporta un profit modest, pe care dorim sa il reinvestim. ...
Inca nu ne-am confruntat cu un control, insa dorim sa le avem pe toate in regula...

Exista vreo posibilitate prin care putem sa nu platim dividendele pe 2009?

Daca nu, exista vreo posibilitate prin care sa justificam dividende mai mici decat profitul raportat? Din pacate, nu am avut rezerve legale si nici de alt fel, pentru ca vorbim de sume destul de mici - pana in 2000 de euro (profit).

Va multumesc pentru orice lamurire... :bow:
Răspuns la discuția TAXA RADIO TV pentru SC
Este evaziv si incorect gramatical, pe alocuri chiar lipsit de logica.
Ideea e ca taxa se plateste de orice pj daca are activitate... chiar si fara receptor..
#-o
Răspuns la discuția TAXA RADIO TV pentru SC
Deci, sa inteleg si eu. Daca la sediul social exista consum mixt, se poate sa fim derogati de la plata pentru consumul casnic? Care este demersul specific? Ma duc si depun declaratie pe propria raspundere la Electrica si mai ce? Si apoi?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția neplata impozitului forfetar
Am si eu o intrebare legata de neplata impozitului minim pe profit. Daca am depus pentru trimestrul 3 declaratia 100. dar nu am efectuat plata, din motivul lipsei totale de venit/profit, acum, pentru sem 4, respectiv luna 09, cum procedez? Ma duc la AF si depun declaratia cu tot cu creanta pe sem 3? Penalizarile cum le calculez? Se sesizeaza AF si mi le calculeaza ei sau tre sa pun tot eu in declaratie?

Mentionez ca am depus declaratiile deoarece nu doresc suspendarea activitatii, am un contract cu finalizare la sfarsitul lunii, deci voi avea si de ce si cum sa platesc impozitul...
La ce sa ma astept de la AF? Voi primi control de la GF?

Multumesc anticipat!

LE: m-am lamurit intre timp. se merge la af, se depun declaratiile normal iar impozitul se poate recalcula direct la trezorerie.