avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters111492

Activitate ContSters111492

Dacă din cauza prestatorului are loc un incident de securitate, cine va face proba acestuia?
Printr-un NDA pot impune Prstatorului sa isi asume sa faca el dovada inexistentei bresei de securitate avand in vedere art 256 Cod pr civilă?
Discuție legalitate HCL
Este legala un HCL prin care se impune o taxa pentru lucrari de spargere trotuare?
Buna ziua,

in ce temei legal as putea contesta taxele si impozitele locale stabilite prin HCL?
Daca locatorul nu poate face dovada proprietatii iar eu ca si chirias am denuntat contractual, insa ulterior dovada este facuta (problema fiind din cauza celor de la CF care nu au facut mentiunile correct) sunt obligat sa platesc chirie retroactiv intrucat am continuat sa folosesc terenul respectiv?
In teemiul art.1037, 1038 si 1040 Codul de procedura civila am solictat evacuarea chiriasului, dar instanta a respins. in temeiul acelorasi prevederi as putea face ,,actiune de drept comun'' (cum precizeaza instanta)?
o societate de asigurari cu sediul in cluj, daca are o unitate teritoriala deschisa in neamt, respective unitate are personalitate juridical?
Răspuns la discuția locul introducerii actiunii
prin urmare trebuie sa ma adresez judecatoriei Bucuresti unde este sediul City Insurance
O cerere cu valoare redusa impotriva unei societati cu sediul in Bucuresti dar care are o agentie in Brasov unde s-a produs si paguba, o pot introduce la judecatoria Brasov?
Operatorilor licentiati in domeniul energie, gazului, apei intra sub incidenta hotararii 907/2016?
HOTĂRÂRE nr. 907 din 29 noiembrie 2016 se aplica si operatorilor licentiati in domeniul energiei sau a gazului?