avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate ANTIANA INDREI

Activitate ANTIANA INDREI

mi-a ramas sold la contu 167 si la 471 dupa achitarea ratelor si primirea facturi cu valoarea finala cu ce le inchid. multumesc
firma a achizitionat o masina in leasing platind 50% avans, am primit factura care contine urmatoarele
capital 21153,80
taxa administrare 571,13
comision analiza dosar 574,54
cum fac inregistrarile, dar valoarea masini, nu am mai avut asa ceva
am angajat un absolvent de studi superioare (masterat) care este suma pe care o primesc de la somaj si de ce sunt scutit multumesc.Cum completez declaratia 112 si tabelul nominal de la ei

george_neagu a scris:
Mai intai trebuie sa precizati clar daca e contract de munca (care se trimite prin revisal la itm) si contract de prestari servicii pe dreptul civil(conventie cum folositi dumneavostra) care nu se raporteaza la itm.

cu contract transmis prin revisal,


trifugabriel a scris:
angajat cu conventie , nu exista.
cel ce presteaza o lucrare ( acopera cu tabla o gradinita) in baza unei conventii, nu este angajatul dvs. , nu platiti dvs. pt el contributiile si nu-i datorati concediu de odihna .
Pe de alta parte , daca este angajatul dvs. , nu mai putem vorbi de conventie .
Faptul ca a terminat N mastere si facultati , daca presteaza o lucrare in baza unei conventii , nu va intereseaza pe dvs. ce studii are respectivul.
Poate sa fie masterand si sa sape la porumb cu ziua, este alegerea lui .
Ce-ar trebui ,ca proprietarul lanului de porumb sa-i acorde o farfurie cu mancare in plus pt ca are master sau sa-l lase la pranz sa traga un pui de somn, ca , are omul studii si merita .

scuze nu m-am exprimat bine angajarea absolventului se face cu contract de munca, iar angajatorul semneaza o conventie somajul, ce pasi trebuie sa urmez,avand in vedere ca trebuie sa transmit si in revisal, multumesc
am o angajare cu conventie (a terminat masteru) ce pasi trebuie sa urmez, nu am parola de la itm, unitatea nu a mai avut angajati de mult, contractul trebe facut inainte, trebuie dus la somaj dar cum procedez cu inregistrarea la itm si talonul medical, inceperea activitati va fi cu 02.12.2011, multumesc Va fi cu contract de munca trimis prin revisal, multumesc.
cine ma poate ajuta cu o decizie de numire a persoanei care taansmite revisalu
multumesc
am primit dividende prin banca de la transgaz cum fac inregistrarea contabila mentionez ca au fost impozitate la ei.
Răspuns la discuția act aditional prelungire cim
da e adevarat ca CIM e in vigoare dar find pe durata determinat el inceteaza normal ar fi sa se faca un alt contract pe durata nedeterminat, eu am avut un caz si asa am procedat
Răspuns la discuția sistare plata asistent personal
si eu sunt asistent personal al copilului meu si imi este frica de acest lucru, ar trebui sa facem ceva peste tot in lume copiii cu probleme grave de sanatate sunt ajutati pe cand la noi vai si amar, sistemul nostru a incurajat pe cei care sunt sanatosi sa beneficieze de drepturile noastre prin dare de mita la intocmirea dosarelor ar trebui guvernanti nostri sa verifice aceste dosare si sa recupereze bani care su dus unde nu trebe
am avut un salar de 630 lei + 25%spor vechime total 788 lei acum dupa diminuarea de 25% am 600 va rog lamuritima cum se aplica. dupa mine diminuarea cu 25% ar fi insemnat taierea sporului de vechime si as fi ramas cu 630. multumesc