avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate florin2901

Activitate florin2901

Ce se poate face in situatia in care am un ordin executoriu pe numele meu, pentru neplata impozitului pe un contract de inchiriere gradina pe numele meu dar semnat de o alta persoana fara a avea imputernicire?
Am copia actului pe care se vede clar ca semnatura nu este a mea. La a doua cerere de eliberare a unei copii dupa acelasi contract, brusc nu mai era de gasit. Am sesizat functionarii de la taxe si impozite precum si primarul de aceasta ilegalitate, dar nu s-a luat nici o masura. Multumesc.
Buna ziua,
Am o problema delicata, cum majoritatea de aici au.
Am fost 4 frati (o sora si trei baieti), sora a decedat in 2005, tata in 2007 si mama in octombrie 2013.
Eu sunt cel mai mare dintre cei trei frati ramasi.
Locuiesc in casa parinteasca impreuna cu fratele cel mai mic, care refuza sa contribuie la plata facturilor aferente consumului.
Ce se poate face in acest sens?

Va multumesc.
Buna ziua,

Si eu ma aflu intr-o situatie cat de cat asemanatoare, adica: Pe site-ul romtelecom arata la tipul de abonment pe care il am eu, ca vitezele ar fi de 50 Mb download si 4 Mb upload.
La download am doar 6Mb, de care as putea zice ca sunt multumit, dar la upload nu am decat 0.77 Mb. Deoarece utilizez un soft care are nevoie de minim 1.5 Mb upload am cerut sa-mi rezolve situatia si fara a fi absurd am cerut jumatate din cei 4mb. Desi fac sesizari de 3 saptamani in scris si telefonic la 1930, ma lasa in ceata cu tot felul de tertipuri. Insa aseara i-am amenintat ca intrerup contractul unilateral pe baza faptului ca desi platesc pentru 50/4Mb nu primesc ceea ce platesc. Am auzit si citit in "Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004" la art. 10 citez: "Art. 10
Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs." adica exact "chestia" asta alor cu cei 2 ani obligatorii.
Le-am spus ca am gasit un alt furnizor <si asa este> mai ieftin si care <deocamdata> isi tine promisiunile.
Abia dupa aceasta actiune a mea pot spune ca au inceput sa se "miste" desi la viteza de upload nu s-a schimbat nimic.
Va rog lamuriti-ma daca aceasta lege nr. 296/2004 este valabila si ce se poate face.
Va multumesc.
Florin I.
Am fost angajat la firma "AGRIROM" din 6 octombrie 2005 pana in 6 ianuarie 2006, la depozitul din Cluj Napoca str. Calea Baciului. In acest timp mi s-a eliberat un card la Banca Transilvania. Mentionez ca aceasta eliberare de card s-a facut fara stirea mea si mai ales fara ca eu sa semnez actele necesare acestei eliberari. In luna Augus 2006 am avut nevoie de un cont in banca si Banca Transilvania fiind cea mai apropiata de sediul firmei unde lucrez, am solicitat la aceasta banca deschiderea contului pe numele meu. La introducerea datelor mele personale, functionara de la ghiseu mi-a comunicat ca pe numele meu apare ca s-ar fi deschis un cont, la filiala din Arad a Bancii Transilvania. In acel moment mi-am dat seama ce firma putea sa faca asa ceva. Mai exista o persoana care este in aceeasi situatie ca mine. Inseamna ca aceasta firma "AGRIROM" cu sediul in arad, practic, face "fals in acte publice" si tranzactii bancare "sub semnatura falsa". Corectati-ma daca gresesc.
Am solicitat ca sa se faca reemitere de card concomitent cu reemitere de PIN. Am mai fost pe la banca in mai multe randuri si nu mi s-a emis inca cardul. Azi mi s-a comunicat de catre aceeasi functionara de la banca, ca nu mi s-a emis inca cardul.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare.
Va multumesc anticipat.