avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_dede

Activitate andreea_dede

Bună ziua!

Am anunțat angajatorul, conform legii, in scris cu documentele necesare, despre starea de graviditate.
În grup în care lucrez există mai multe firme. Angajatorii doresc să închidă una dintre ele și să treacă pe o altă firmă toți angajații, inclusiv pe mine.
Cum trebuie să procedez? Ce ar trebui să semnez și ce nu pentru a nu-mi afecta intrarea în și plata concediului prenatal și respectiv, maternal?

Mulțumesc pentru răspunsuri!
Atunci simplific nedumerirea mea, este necesara autorizatie pentru a schimba plasa de sarma cu placi de tabla zincata? Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile!
Multumesc pentru raspuns! Autorizatia de construire este necesara si in cazul in care doar modific/renovez gardul? Acesta este deja construit, nu inteleg de ce ar fi nevoie de o autorizatie de construire pentru ceva deja existent.
Si in cazul un care este neaparat necesara, autorizatia se obtine de la primarie? Care ar fi documentele necesare, respectiv costurile aproximative? Multumesc pentru detalii!
Buna ziua! Povestea este urmatoare: vecinul din fata casei mele si-a renovat casa si a spart mai multe locuri pentru geam: geamuri 50*50 pentru bai la inaltime de 1.70 - cu deschidere, geamuri 1.5*2 la inaltime de 1.0 fara deschidere, precum si mai multe sectiuni pentru caramida de sticla. Dupa spusele dansului, toate vor fi cu sticla mata. Mentionez ca in spatele casei lui, de la gardul nostru pana la casa sunt 0.5m iar intre cele doua case aproximativ 4m. Am citit ca ferestrele de lumina ar fi permise, dar este vorba despre multe geamuri, care produc discomfort familiei mele, lucru care i-a fost comunicat in multiple dati.
Face un lucru legal, il putem obliga in vreun fel sa modifice constructia?
Ar putea constitui o problema schimbarea gardului intr-unul plin, de 2m?
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Buna ziua!

Firma la care lucrez organizeaza un proiect educational, pe termen lung, in cadrul caruia vor fi angajati mai multi profesori. Intrebarea mea este, daca acesti profesori sunt deja angajati ai scolilor, la contractul de munca incheiat la noi mai trebuie atasate analize in original la zi sau pot fi prezentate copii a celor deja existente la dosarul lor de la scoala.
Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti, o persoana care este in concediu crestere copil mai poate fi angajata pe un alt post, la alta firma decat cea unde este incadrata cu c.c.c.?
Am auzit diverse opinii conform carora ba nu se poate, ba se poate cu conditia ca veniturile lunare sa nu depaseasca 2000 ron. In caz ca se poate, angajarea se face cu norma intreaga? De asemenea, va rog sa-mi indicati care lege sa o consult.
Multumesc anticipat!
Care este codul COR sau unde poate fi incadrata ocupatia "Asistent Coordonator proiect" sau "Asistent Manager proiect". Am cautat in mai multe locuri si nimic nu pare sa se potriveasca. Multumesc!
Buna ziua!
Va multumesc de la bun inceput pentru orice sfat sau recomandare pe care mi-o puteti oferi!

Povestea este urmatoarea:
In luna iulie 2012 fratele meu a suferit 2 operatii si o boala grava in urma careia a si decedat in luna decembrie.

Avea 53 de ani din care 29 de ani lucrati. De circa 1 an si 6 luni el nu mai avea statut de angajat sau somer (dar am achitat noi asigurarile de sanatate la zi pentru a putea fi spitalizat).
In luna septembrie i-a fost intocmit dosar in vederea pensionarii pe caz de boala de catre Comisia de Expertiza Toplita, fiind trimis spre aprobare la Miercurea Ciuc si Bucuresti.
Din pacate, in decursul acestui proces, fratele meu a decedat la 01 decembrie. Coincidenta a fost primirea raspunsului de aprobare a dosarului de pensionare, cu o saptamana ulterior acestui eveniment, la 08 decembrie.

Intrebarea:
Daca fratele meu nu a mai apucat sa primeasca pensia (cu toate ca dosarul a fost aprobat la Bucuresti), eu, in calitate de frate care l-am ingrijit si am suportat toate cheltuielile de inmormantare, beneficiez de acest ajutor banesc de inmormantare care se acorda conform legii? (mentionez ca el nu avea urmasi).
In caz ca sunt indreptatit sa primesc acest ajutor, care sunt formalitatile pe care trebuie sa le urmez si cui imi recomandati sa ma adresez?

Va multumesc si va doresc spor in toate!
Buna ziua!

Sunt un membru al unui grup tinta dintr-un proiect finantat de POSDRU.
Acesta a avut loc intre lunile octombrie 2010-martie 2011.
Este, mai exact, vorba despre un proiect POSDRU 2.1:
axa 2: Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii
domeniul 1: Tranzitia de la viata la scoala activa

In contractul semnat cu beneficiarul si partenerul acestuia este stipulat, ca si obiect, practica pentru studentii in an terminal, precum si diferite bonificatii (cazare, masa zilnica), dar si o suma de bani pe care fiecare membru al grupului tinta o va primi la sfarsitul stagiului de practica.
Ei bine, aceasta suma, chiar daca nu e mare, nu a ajuns inca la noi cei din grupul tinta, desi am indeplinit toate conditiile necesare, iar practica s-a finalizat in luna martie.
Intrebarea mea este : cum pot obtine acesti bani?
Stiu ca beneficiarilor le sunt decontate toate cheltuielile in maxim 3 luni de la finalizare ( este cumva vorba de fonduri blocate pe aceasta axa?)
Va rog sa ma indrumati, nu stiu ce si cui sa scriu; la Universitate, ca de obicei, nu stiu nimic.

Imi este de folos orice idee, propunere, indrumare sau sfat.

Va multumesc!
Ma incadrez in grupul tinta al acestei legi si am cateva idei de afaceri. Nu am inteles procedura de inscriere si criteriile de acordare a finantarii. In momentul cand ceri finantarea trebuie sa ai IMM-ul deja infiintat? Ce se intampla cu aceasta firma in cazul in care nu primesti banii?
In cele din urma...considerati ca este avantajoasa obtinerea unei astfel de finantari sau reprezinta de fapt doar un instrument de campanie electorala?
Va multumesc!