avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate cristitotora

Activitate cristitotora

Discuție amenda
Am primit o amenda administrativa . Unde pot depuna plangere : la judecatorie sau la sectia de politie care a emis procesul verbal
Discuție Compatibilitate
Pot sa ma angajez in functia de consilier juridic la un srl al carui asociat unic si administrator sunt . Precizez ca sunt licentiat in drept si respect prevederile legii 514/2003
Am participat la o licitatie organizata de un executor judecatoresc si am castigat licitatia unei garsoniere . Astept sa treaca cele cinsprezece zile dupa care trebuie sa primesc actul de ajudecare . Ma intereseaza ce trebuie sa contina acest act si cine trebuie sa plateasca impozitul pe transferul de proprietate . Multumesc
Răspuns la discuția Proba in procesul penal
As dori sa mai detaliez subiectul. La o discutie avuta fata in fata intre mine si un ofiter de politie acesta a relatat cateva lucruri care il pot incrimina . Aceasta discutie a fost inregistrata pe telefonul sotiei care era pe reportofon .
Răspuns la discuția Proba in procesul penal
Va multumesc pentru interesul acordat , dar tot nu sunt lamurit pentru ca vad mai multe puncte de vedere .
Nu credeti ca ar fi mai bine sa merg la DNA ?
Ma intereseaza daca o inregistrare telefonica neautorizata este luata in considerare de procuror intr-o plangere penala pe care vreau sa o fac unui politist . Este vorba de un caz de coruptie . Unde trebuie sa ma adresez ?
Doi bunici sot si sotie vor sa o obtina o hotarare judecatoreasca in urma careia sa le fie incredintat minorul in varsta de 12 ani ( care le este nepot ) . Au depus o cerere la judecatorie , iar judecatoarea le cere sa precizeze obiectul actiunii , in functie de noile dispozitii ale noului cod civil . Ma puteti ajuta cu un model sau cu ceva sfaturi .
Multumesc
Puteti sa-mi spuneti daca absolventii Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Spiru Haret Craiova pot sustine examen de admitere in barou?
Răspuns la discuția Unde poate fi reclamat un expert?
Care este termenul limita in care se poate face plangere sau reclamatie ? Termenul maxim.
Am si eu o speta asemanatoare , si as dori cateva lamuriri .
Eu persoana fizica am detinut in coproprietate in cote egale de 1%2 impreuna cu o persoana juridica un apartament . La un anumit moment s-a facut partajul judiciar si instanta a decis sa-mi aloce apartamentul cu obligatia de a plati o sulta reprezentatului societatii. Pentru a putea plati sulta am vandut apartamentul , mam inteles cu cumparatorul sa-mi achite jumatate din valoarea stabilita pentru a despagubi coproprietarul urmand ca cealalta jumatate sa mi-o plateasca in momentul in care radiez sulta de la cartea funciara. Aceasta tranzactie sa efectuat in prezenta unui notar , printr-un contract de vanzare-cumparare autentic . Banii i-am dat societatii pe baza unei chitante , reprezentantul societatii refuzand sa-mi elibereze o declaratie in care sa declare ca si-a primit banii si cu care sa radiez sulta de la cartea funciara. Din acest motiv a trebuit sa introduc o actiune prin care sa obtin o hotarare definitiva si irevocabila pentru radierea sultei.
Intrebarea este : Pot solicita instantei acordarea de catre fostul proprietar a unor penalitati pentru suma de bani pe care nu am primito la timp?