avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate euramonel

Activitate euramonel

Răspuns la discuția diurna
deci..eu ca angajat minim iau ''in mana'' 35 de euro sau 30,19?

multumesc...

Discuție diurna
Buna ziua,

Lucrez la o firma germana si acestia doresc sa ma trimita in Germania pentru 6 saptamani la scolarizare. Care este valoarea minima a diurnei pe zi pe care o pot primi? Daca primesc cazare si masina de servici , fara masa inclusa, aceasta valoare se va modifica? Va multumesc!

Răspuns la discuția renta viagera?
Da, intr-adevar, cautand mai bine prin actele creditului imobiliar, in contractul de ipoteca este stipulat acest lucru - ca garantul (in acest caz doar eu) "sa nu dispuna in orice mod de oricare dintre drepturile sale asupra imob. ipotecat, fara aprobarea prealabila scrisa a bancii"
Răspuns la discuția renta viagera?
Va multumesc pentru raspuns - nu stiam de aceasta abitatie viagera.
Insa in contractul incheiat cu banca se specifica clar interzicerea instrainarii imobilului atata timp cat banca este beneficiaru. Nu as intra oare la cazuri de culpa daca as incerc s fac acest act notarial fara ca banca s fie de acord?
Discuție renta viagera?
Buna ziua,
Zilele trecute am avut o cerere din partea mamei de a merge impreuna la un notar pentru a-i face o renta viagera, cu privire la posibilitatea ei de a beneficia atat cat este in viata, de jumatate din casa+teren.
Mentionez ca am achizitionat casa printr-un credit imobiliar cu ipoteca de rangul I asupra imobilului, credit ce se va termina abia in 2037.
Ma intereseaza sa stiu daca exista vreo posibilitate (act) in care eu sa admit ca dansa are dreptul folosirii unei jumatati din casa+teren, fara ca aceasta sa aduca drepturi fratelui meu la casa, dupa decesul mamei.
Poate banca sa fie de acord cu asa ceva? Initial mama trebuia sa fie imprumutatul, dar banca a decis ca, din cauza varstei, nu prezinta siguranta, si astfel am ajuns eu si imprumutatul precum si proprietarul.
Bineanteles, am fost instiintata de mama mea ca, daca nu vom merge sa rezolvam acest subiect, ne vom intalni in instanta - este posibil?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Co-debitor
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns .
Dar daca mama decedeaza in urmatorul an iar fratele meu isi va cere dreptul de mostenire doar dupa ce se termina de platit rata .Atunci el are drept de mostenire ?
In concluzie, fratele meu are drept de mostenire in urma mortii mamei mele asupra acestui imobil sau nu are drept de mostenire?


Multumesc!
Discuție Co-debitor
Buna ziua,

Va aduc in vedere urmatorul caz :

In 2007 am obtinut un credit bancar ipotecar pe 30 ani .Pentru a obtine acest credit am fost nevoita ca mama mea sa devina CO-DEBITOR.
Care sunt drepturile respectiv obligatiile unui co-debitor in cazul unui contract ipotecar.Specific ca in contractul cu banca singurele precizarui legate de co-debotor sunt urmatoarele:"solidar si indivizibile fata de banca"
Exista posibilitatea ca fratele meu sa ceara mostenire pe partea mamei bazandu-se pe calitatea aceteia de co-debitor?


Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția DREPT PROPRIETATE
Chiar daca in toate actele casei, cat si in cel de vanzare-cumparare, doar eu apar ca unic proprietar? Mama apare doar in actul bancii.
Daca da, rog un sfat cu ce ar trebui facut in acest caz.
BUNA ZIUA,

Va expun cazul meu si as avea nevoie de cateva lamuriri:

Acum doi ani am achizitionat o casa printr-un credit bancar ipotecar pe 30 ani la care eu sunt purtatorul creditului.Pentru obtinerea creditului a fost nevoie si de participarea mamei mele cu veniturile ei pentru a se obtinte acceptul bancii.In contractul ipotecar bancar ea este trecuta ca si cofinantator.
Noi platim ratele impreuna.
In contractul de vanzare cumparare al imobilului eu sunt singura trecuta ca si proprietar.
Intrebarea mea este urmatoarea:In cazul decesului mamei mele exista posibilitatea ca fratele meu sa ceara mostenire bazata pe aportul in bani adus de mama mea la plata ratelor bancare?

Multumesc anticipat!
Discuție dosar somaj
Buna ziua,

Va aduc in vedere urmatorul caz si as dori cateva lamuriri :

-in data de 6.12.2009 se termina preavizul de 30 zile primit de la angajator deasemenea se incheie si contractul individual de munca.
-astazi ( 4.12.2009) cei de la firma au spus ca nu imi pot oferi cartea de munca si nici adeverinta necesara realizarii dosarului de somaj - pe motiv ca nu sunt gata
-eu as dori sa ma nu pierd nici o zi deoarece am inteles ca somajul il voi primi odata cu ziua in care imi bag dosarul de somaj la ajofm
-daca eu nu am toate actele nu pot sa imi bag dosarul cat mai repede deci pierd banii care am nevoie pentru luna viitoare

Ce pot sa fac in cazul acesta? Nu au avut timp cei de la firma 30 de zile sa imi finalizeze actele?Nu este un abuz din partea lor ca la momentul incheireii contractului( la cerera angajatorului- motiv restructurare post)actele nu sunt gata?

Va multumesc!