avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate FBI

Activitate FBI

Un functionar public pleaca dintr-o Primarie prin DEMISIE. Solicitand Prefecturii obtinerea avizului pentru ocuparea postului unic vacant , aceasta respinge aprobarea , specificand ca finantele nu au bugetat decat primele trei trimestre salariile . Demisia si-a produs efecte la 1 aprilie , intr-o perioada in care bugetarea era in curs . Dorim sa stim daca este corect sau nu raspunsul prefecturii ?
Un consilier local are voie sa lucreze ca angajat in cadrul unei societati comerciale al carei asociat unic este Consiliul Local ?
Daca da , consilierul poate sa-si exprime votul in interesul si pentru Societatea Comerciala ?
Am achizitionat in leasing persoana fizica un logan autoutilitara an fabricatie 2008 .In luna septembrie se termina leasingul si as dori sa stiu daca trebuie sa platesc taxa de mediu .Va multumesc .
Daca un functionar public isi da demisia din pozitia de contabil sef al unui UAT , cum poate fi inlocuit legal stiind ca se poate angaja 1 la 7 plecati .De asemenea se pot exercita atributiile functiei printr-un contract de prestari de servicii printr-o firma de contabilitate ?
Sotul este contabil sef intr-o UAT iar sotia este contabil in cadrul aceluiasi compartiment financiar-contabil , amandoi fiind functionari publici . Sunt supusi art 95 din legea incompatibilitatii si ce se impune mai precis?
Discuție NEDECLARARE TVA
In cursul unui control fiscal s-a stabilit ca am depasit plafonul de tva la 31.12.2010
Contabilul firmei nu a sesizat aceasta eroare contabila , deci nu m-am declarat platitor de tva . In situatia de fata finantele ma obliga sa platesc tva -ul de la data respectiva pana in prezent cu penalitati si majorari altfel imi pun sechestru pe bunuri . Intrebarea mea este daca se poate face ceva sau daca se poate face o esalonare la respectiva suma .Multumesc .
sunt nascuta in 10.09.1956
am vechime in munca 30 de ani si 6 luni
doresc sa stiu daca ma pot pensiona anticipat la varsta pe care o am acum
Dorim sa ne adresam cu o scrisoare procurorului general al Romaniei si de aceea dorim sa avem adresa si prin ce variante avem sansa sa fie primita .
Fiind intr-o zona in care creste alunul si avand in vecinatate o padure foarte mare de foioase , as dori sa incep o afacere cu productia de trufe pe terenul propriu .
Doresc sa se precizeze care sunt pasii ?
O persoana face un contract de intretinere cu o alta persoana , prin notariat , acest act depunandu-l apoi la primarie . obiectul contractului este un imobil pe care persoana care il primeste devine proprietar de drept in timpul vietii instrainatorului si proprietar de fapt dupa moartea acestuia . Instrainatorul inca in viata vine la primarie si cere ajutor de incalzire aferent acestei locuinte . In situatia data poate beneficia instrainatorul de acest aajutor ?