avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator nou

Activitate utilizator nou

Răspuns la discuția TVA dupa 01.05.2009
multumesc mult , asta cautam sa inteleg .

acum urmatoarele intrebari :

1. ce cod CAEN se refera la vanzari prin agent , pot vinde soft personalizat`prin agent ?
2. cu angajarea ma descurc
3. cum se face dovada cu foaia de parcurs , adica am un nr minim de km care trebuie sa ii fac zilnic ? si sa strang stampile de la diverse firme cum ca am trecut pe la ei facand o oferta de vanzare ?
4. dovada ca am inreg. venituri din asta poate fi o factura de la un client la care am fost care apare pe foaia de parcurs ?

iar legat de amortizarea masinii
5. se poate amortiza mai repede de 4 ani cat e minim masina care o foloseste agentul ? trebuie dovada ca face multi km ?
6. si se amortizeaza la fel si daca e luat in leazing ? mai ales daca e pe o perioada mai mare de 4 ani ? multumesc
komon a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca se pot face mai multe plati cu numerar cu chitanta la un furnizor pentru o factura care nu depaseste 5000 ron.

Multumesc!


am si eu o intrebare nu inteleg cum se poate platii o factura cu numerar cu mai multe chitante :stunned:

si din raspunsuri am dedus ca nu poti sa dai chitanta pe mai mult de 5000 roni per chitanta , dar la el e vorba de suma mai mica :"> ... multumesc pentru lamurire
Răspuns la discuția deduceri impozit P.F.A.
daca e luata in rate cum se calculeaza valoarea masinii , sau nu se face , se ia valoarea de catalog indiferent de cat o sa vina valoarea totala platita in rate ?

daca de exemplu e vorba de 10 000 euro , aia ar venii 2000 pe an , cum se face scaderea de la impozit ? la sf de an sau se imparte 2000 la 4 , adica se scade 500 trimestrial ?
am citit articolul respectiv dar nu spune nimic inafara faptului ca se instiinteaza bancile . deci ?
Răspuns la discuția TVA dupa 01.05.2009
davideg a scris:

cum se face cu amortizarea, ce?


autovehiculelor cumparate pe firma desigur , despre ce credeti ca era vorba in ce am zis inainte ?
Răspuns la discuția TVA dupa 01.05.2009
nu stiu daca nu era mai bine sa deschid subiect nou , dar tot cu referire la OG 34 pe 2009 si legat de interpretare , am decis sa postez aici .

As vrea sa stiu cum sa procedez pentru o firma noua pentru ca sa pot deduce si TVA si combustibil pentru o masina pe care o va folosii directorul firmei.

Din toate exceptiile singurul care mi se pare invocabil este _ vehicule folosite de agenti de vanzari_ . In cazul acesta de ce anume am nevoie pentru a putea deconta TVA ul si combustibilul ?

Si poate imi explica cineva mai pe intelesul prostului cum se face cu amortizarea , si in ce cazuri se poate aplica. Multumesc anticipat .

Răspuns la discuția COD CAEN
teoretic puteti factura orice activitate care e trecut pe actul constitutiv ca si activiate principala sau secundara , in majoritatea cazurilor multi isi trec la secundar toata lista de coduri CAEN , verificati sa aveti codul respectiv trecut .

practic posibil sa fie cateva exceptii , poate ne lamureste cineva daca este vreo restrictie daca ai trecute toate codurile CAEN ca si activitati secundare de a emite facturi pe diverse activitati ..
am si eu o intrebare legat de poprire , cum se procedeaza ? se trimite o notificare la toate bancile existente din romania , sau cum se face blocarea tuturor conturilor pe numele datrornicului ?

Precizez ca au reusit sa imi blocheze 7 conturi la diferite banci si toate in aceasi timp, deci tot respectul , dar as fi curios cum se procedeaza mai exact. Oricum conturile erau la 0 , eu ma folosesc de alte conturi deschise pe numele altora pe care is trecut ca si imputernicit .
Răspuns la discuția Nelamurire Micro Intr. in 2010
Din cate am auzit Geoana zicea ca daca ajunge el presedinte se va face planul legat de buget si de fiscalitate pe 2 ani nu pe unul , vom vedea daca este posibil in primul rand si daca chiar se va stradui cineva sa isi angajeze raspunderea.

Răspuns la discuția Nelamurire Micro Intr. in 2010
ok , atunci pot sa ma duc pe idea de :

pe 2010 , lunar un srl declarat micro are venit de 4000 roni , trimestrial platesc 3% din 12000 roni , adica 360 roni impozit pe venit . La sfarsitul anului o sa am o cifra de afaceri care e egal cu total venituri de 48000 roni si impozite platite de 3 % din ele de 1440 roni.

Conform Cifrei de Afaceri ma incadrez intre 0-52000 , asta inseamna ca in cazul in care trebuie sa platesc impozitul forfetar , platesc diferenta de la 1440 roni pana la 2200 roni in 2011 ???

cu TVA nu am treaba ( 35000 euro nu va fi atins ) si nici sa fiu trecut la impozit pe profit (nici o sansa sa depasesc 100000 euro).