Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deduceri impozit P.F.A.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deduceri impozit P.F.A.

Daca o P.F.A. cumpara o masina in rate, valoarea acesteea(rata) poate fi dedusa la impozit?
nu ratele se pot scade, ci amortizarea masinii
Ca sa va faceti o idee, daca e vorba de autoturism nou, acesta se amortizeaza in 5 ani ; deci veti trece pe cheltuieli anual valoarea masinii /5 .
Sinteti platitor de TVA ?

inca o intrebare la acest subiect:
daca masina achizitionata de PF este second hand, veche sa zicem de 3 ani,
in cat timp se poate amortiza?
Tot in 4-6 ani sau se poate reduce aceasta perioada cu vechimea masinii?

numai bine,
M
se poate reduce perioada de amortizare, desigur .
La firmele mari sau la valori importante ale auto , se face raport de expertiza dar la o firma mai micuta sau pfa , nu vad necesara expertiza ; se poate face o apreciere de bun simt a uzurii si reduce perioada de amortizare corespunzator .
daca e luata in rate cum se calculeaza valoarea masinii , sau nu se face , se ia valoarea de catalog indiferent de cat o sa vina valoarea totala platita in rate ?

daca de exemplu e vorba de 10 000 euro , aia ar venii 2000 pe an , cum se face scaderea de la impozit ? la sf de an sau se imparte 2000 la 4 , adica se scade 500 trimestrial ?
Nu stiu daca va mai e de folos raspunsul! Chiar daca ati cumparat masina in rate tot aveti o factura(nu inteleg de ce aveti nevoie de valoarea de catalog, sigur aveti un alt document de cumparare in care e specificata valoarea masinii, chiar daca, sa zicem ca nu aveti factura) cu valoarea ei integrala, acesta fiind cea pe care urmeaza s-o inregistrati si amortizati intr-o perioada de 4-6 ani, la alegere. Amortizarea nu are nicio legatura cu valoarea ratelor, plata acestora fiind doar o iesire de numerar pe cand amortizarea este o cheltuiala.