avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate artur8411

Activitate artur8411

Buna ziua
Am si eu un dosar la parchet de pe langa judecatorie in 6 ferbruarie va fii accolo de 3 ani. si scurt pt conducerea unui autovehicol pe drumuri publice neinmatricualte si cu numar fals.
Ore cat timp are acest cauza sa se "anuleze" ca asa am inteles ca daca nu se face solutionare pt un anumit timp dosarul se anuleaza.
Sau sa maduc si sa depun o cere pt urgentarea solutionarii cauzei, ore numi fac rau cau acest lucru, politistul care mi-a terminat dosarul mio zis ulterior ca el a propus ceva amenda penala.
Va rog un sfat si daca este cazul sa depun o cere pt solutionare ala cum trebuie sa arate pot sa gases pe undeva pe internet?
Multumesc

buna ziua
am si eu o intrebareacum 3 ani am fost depistat conducand un autoturism cu numere false si mi-a fost retinut permisul de conducere cu "fara drept de a conduce" disarul este inca la parchet si inca nu am primit nici un raspuns inlegatura cu ea si deja e cam interesant ca dureaza atat.in fine am auzit ca so schimbat ceva in legesi as putea sa primesc dovada si cu acesta sa conduc din nou. daca este adervarat sau nu si daca da pe unde trebuie sa ma dreses prima data si cum arata acest proces, sau sa las asa si sa astept in continuare? mersi mult pt ajutor
in mod normal mopedl nu necesita permis de conducere dar trebuie sa faci dovada ca stii circulatia, teoretic acolo tii permisul suspendat, dar este mai sigur sa ai faci o scoala si sa obtii un atestat ca ai absolvit cursul de legislaie rutiera
Buna ziua
Am si eu un dosar la parchet de pe langa judecatorie in 6 ferbruarie va fii accolo de 3 ani. si scurt pt conducerea unui autovehicol pe drumuri publice neinmatricualte si cu numar fals.
Ore cat timp are acest cauza sa se "anuleze" ca asa am inteles ca daca nu se face solutionare pt un anumit timp dosarul se anuleaza.
Sau sa maduc si sa depun o cere pt urgentarea solutionarii cauzei, ore numi fac rau cau acest lucru, politistul care mi-a terminat dosarul mio zis ulterior ca el a propus ceva amenda penala.
Va rog un sfat si daca este cazul sa depun o cere pt solutionare ala cum trebuie sa arate pot sa gases pe undeva pe internet?
Multumesc
deci sa inteleg asa:
maduk depun cererrea si imi raspunde de exemplu ca este in curs si atat sau in termen de 30 de zile o solutioneaza cazul?
bunz ziua am un dosar penal cu permisul si deja dureaza un an si jumatate si inca nu a a juns la procuror :sorry: m-ia sfatuit cineva so incerc cu o cerere de urgentare la prim procurorul parchetului asta ce ar trebui sa contine si daca cu asta inrautacesc aczul? sau no sa fac cu el nimic?
buna ziua.
acum un an am avut un evenimet rutier mio retinut permisul de conducere in vederea anularii si miau intocmit dosar penal. am depus pangere ca sami dea doovada pe perioada cat se solutioneaza cazul a fost refuzat. intretimp am mutat in ungaria adica fac naveta de acolo si am actele de resedinta.
intrebarea me ar fii: cum as putea eu so cer sami anuleze permisul de conducere sau o modalitate so scap de permisul asta ca atunci fac scoala din nou in ungaria dar nu vreau so apuc pana cand am permisul acesta si mie frica ca cine stie cat mai dureaza procesul si dupoa aia inca un an egzista vreo modalitate de a scapa de permis???
am uitat sa mentionez ca am casa si actele legale cu care locuiesc in ungaria si in mod legal am gandit sa dau examenul in ungaria cum scrie carttea
Buna ziua
Am si eu o problema mi-sa retinut permisul de conducere in vederea anulari acum aproape de 1ani jumate am facut o prostie si da suport consecintele fiind inca nu sa solutianat cazul (dosar penal in curs) si nam primit inapoi permisul pe timpul solutionara, mar interesa daca as putea sa ma adresez autoritatiilor straine adica in ungaria so fac un permis de conducere la ei daca sar putea face acest lucru sau trebuie so astept sa se termine procesul. Bine is dispus si de aia ca pana la solutionare sa nu conduc in romania. multumesc pt aiutor
buna seara
azi am fost chemat la polititie in audienta de invinuit cu problema:
sant acuzat cu inselatiune, abuz de incredere, si distrugere.
dar nam inteles de ce zice ca un domn de la care am cumparat o masina mo dat la politie ca miam dat masina lui care o fost avariat in proportie de 90% sal repar si in plus mio si dat ceva bani sa o repar.
chestia cesta urmatorul eu asa mam inteles cu proprietarul masini ca imi da fiid era prieten de pe vremuri si cand osa am bani li voi plati data no fot precizata si iam precizat de mai multe ori ca nu stiu cand osai platesc el a zis ca e oke. cand a fost gata masina si se putea circula cu el eu lam sunat si iam spus so duca inapoi masina ca nu stiu cand osai pot sa platesc el refuzand ca nui tre deja masina ca e o rabla a zis el.
intretimp soferul meu a cerut in prumut masina si lo facut praf dar sami o plateasca a uitat + fiind a facut accidentul in ungaria iam mai platit amenda de 180 000 de mii de forinti.
ieri a fost si soferul chemat la politie si el a declarat ca mia platit masina 1800 de euro bine atunci deja masina era avariata in proportie de 100% dar masina valora 300 de euro iar eu ca am vandut jentile de pe masina si ca am adus masina la remat eu cum am gandit sa fac acest lucru, zic bine cand eu iam oferit sa duca inapoi masina el no vrut si eu nam avut unde so tin masina.
alai clar ca o dau la judecata fostul sofer al meu ca bani nu mio dat si 3000 de euro tot e ceva dar ce pot so fac cu el sai fac cateva nopti nedormite cu declaratia falsa data la poitie?
cu prietenul de la care am cumparat masina bine neam inteles numai verbal si aveam afacer mai mari a avut incredere unul in celalat dar bani sau ceva de valoare nu mio dat soi repar masina eu iam zis ca si asa io platesc masina ca eu ma tin de cuvant dar deja nu mai stiu sai platesc sau nu?
incaceva el fiind unu cu gura mare a fost destul de fraier si la mai multi a zis ca io jutat cineva sai faca plangerea si nui costa nici numai macar un visky sa ma puna dupa grati dar parca mi-au aprins lumina ce caut eu la politie acet lucru ar trebui sa merarga pe civil nu mie miau tras deja o tapa ca nu miau platit masina dar eu la procedura civila sau asa ceva un prieten ma ajutat am rezolvat treaba atunci eu ce caut la politie la sectia" cauzuri ... DIVERSE "?? interesant si cum am iesit deja mo si sunat prietenul ca am auzit ca ai fost sa dai declaratie dar cand iesea am observat un pachet de tigari al angentului era de la shop si prietenul asta se ocupa cu tigari de import se poate numai o coincidenta??? nu prea cred ca el trebuie sa duca numai un wisky sa ma puna in puscarie da si mia povestit to ca el mai poate sa retraga pangerea daca in duc banii ca asa io spus agentul ca numi tre mult cu chestia asta ma baga la puscarie.
dar legile cum is nu inteleg in romania politisti fac legea? si asa facem dosarlu sai fiie bine cunostintei??? si eu cand iesea o zis polititul sa nu eu sa decid ce ajunge la procedura civila ci el decide opa scuzatima ca nu azi am iesit de pe perete
incaceva am uitat eu am martori ca si el a zis ca masina e a mea si am si martor ca iam vrut sai dau inapoi masina. da si cu declaratia falsa a prietenului si a soferului ce pot sa fac?
multumesc