avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_pirjol

Activitate mihai_pirjol

Buna ziua,

Cunosc doi baieti care doresc sa ii angajez. Ambii au peste 18 ani dar sunt la liceu. Pot face angajarile daca acestia au si program la liceu? Norma o sa fie undeva la jumatate, 4 ore pe zi.

Este vreo problema dpdv legal daca acestia lucreaza si in timpul scolii ci nu doar in timpul vacantei ?

Multumesc.

Buna seara,
Am un SRL deschis de circa 3 luni de zile, nu am angajati.
Pana acum am depus D100 si D102 pe zero.

Acum 2 zile am fost sa depun din nou cele doua declaratii si D100 mi-a fost respinsa pe motiv ca nu am declarat si impozitul pe profit, fiind sfarsit de trimestru.

Cum declar impozitul pe profit pe zero? Nu am emis nici o factura pana acum.

Unde anume trebuie sa completez zero?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția plata in rate
carmenmur a scris:

puteti incheia contract de prestari servicii cu plata in 3 rate.


acesta ar mai trebui inregistrat undeva pentru a fi valabil?
in cazul unei restante de plata cum as putea recupera banii? multumesc
Răspuns la discuția plata in rate
avocatPetre a scris:

faceti un parterneriat cu o banca..ea sa va plateasca lucrarile contractate de clientii dvs, urmand ca acestia sa se descurce cu ratele la banca

pentru noi ca firma ca ar fi o varianta buna, dar nu stiu cat de bine ar suna pentru clienti "un credit la banca", ma gandeam ca varianta prin firma ar prinde mai bine, o sa incerc totusi sa vad si ce conditii au bancile, multumesc
Discuție plata in rate
Buna seara,

Am un srl care presteaza servicii de amenajari exterioare. Uneori pretul pe care trebuie sa-l achite clientul are o valoare mare.

Cum pot oferi posibilitatea de a plati in 3 rate? Ce tip de contract trebuie sa incheiem? Acesta mai trebuie sa fie inregistrat la notar pentru a fi sigur si valabil?

In cazul in care respectivul nu va plati vreo rata lunara ce as putea face pentru a recupera banii si ce sanse de recuperare ar fi?

Multumesc!
Buna seara,

Doresc sa angajez o persoana care sa incheie contracte cu clientii, sa gaseasca lucrari.

Nu o sa aibe de lucru in fiecare zi si deci nu ar fi rentabil sa-l anagajez cu carte de munca.

Imi puteti spune va rog cum l-as putea angaja altfel ca agent de vanzari platit cu o cota parte din valoarea contractului.

Ce impozite si taxe trebuiesc platite pentru respectivul contract (altul decat CIM) si unde ar trebui declarat?

Multumesc anticipat!
Credeti ca este mai bun un contract de custodie in care sa scrie ca, cel care primeste in custodie schela se poate folosi de ea pe perioada custodiei dar se obliga sa plateasca daune in valoare de ..........euro : daca schela este incompleta la termenul de predare ..., daca ...etc...

Ma gandesc ca un contract de comodat ar fi mai putin recomandat, firma imprumutand un mijloc fix fara a percepe o plata nu respecta sensul activitatii economice , respectiv ag economic face acte de comert sau prestari servicii in scopul obtinerii de profit
Buna ziua. Am nevoie de un sfat de la dvs.

Situatia este urmatoarea: Firma lucreaza la izolatia unei case.
Ce contract am putea incheia intre firma si persoana fizica respectiva pentru a fi siguri de recuparea legala a mijloacelor tehnice folosite (schela, etc) care se afla in curtea proprietarului? ( vorbesc in eventualitatea unei situatii neplacute, neintelegeri)

Este bine daca am face un contract de comodat pe acest mijloc fix, contract valabil pe perioada cat dureaza lucrarea. Ce alta solutie legala ar mai fi?

Multumesc
Andreea Lisievici a scris:

Vad ca nimeni nu a spus de faptul ca emblema unei societati (logo, cum ii ziceti) se inregistreaza la registrul comertului. Gasiti aici formalitatile necesare: [ link extern ]


Ce se intampla daca am folosit un logo pe fluturasi de publicitate, acesta nefiind inregistrat la RG. Ma poate intreba cineva de acel logo ? E posibila vreo sanctiune si din partea cui? Multumesc
adutescu a scris:

Banner inseamna un suport de reclama pe material textil sau plastic care se atarna intre doua suporturi inalte, in exterior (de ex. intre doi stalpi de pe strada).
Sunteti sigur ca la asta va referiti?
Acestea nu trebuie inregistrate nicaieri, doar platite taxele la primarie pt publicitate ( sau platite tarifele la societatea de publicitate care are drept sa le expuna).

Logo inseamna o sigla, un element grafic care poate singur reprezenta societatea comerciala respectiva. Acesta este bine sa fie inregistrat la OSIM. Nu e obligatoriu, dar e recomandabil, sa nu il foloseasca altcineva fara drept.


Am nelamuriri si in privinta banner-ului si a logo-ului.

De exemplu..pentru un logo lipit pe o masina..sunt necesare anumite conditii?

In cazul unui banner expus trebuie obligatoriu platit vreun impozit daca locul unde este expus este proprietate personala ci nu a statului?

Sa zicem ca o firma lucreaza la reabilitarea unui bloc. Ea are expus un banner pe schela ce ii apartine. In acest caz trebuie platit impozit?

Multumesc