Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum declar impozitul pe profit zero in D100?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum declar impozitul pe profit zero in D100?

Buna seara,
Am un SRL deschis de circa 3 luni de zile, nu am angajati.
Pana acum am depus D100 si D102 pe zero.

Acum 2 zile am fost sa depun din nou cele doua declaratii si D100 mi-a fost respinsa pe motiv ca nu am declarat si impozitul pe profit, fiind sfarsit de trimestru.

Cum declar impozitul pe profit pe zero? Nu am emis nici o factura pana acum.

Unde anume trebuie sa completez zero?

Multumesc anticipat
Seciunea B "Date privind creana fiscal"
Pentru fiecare impozit, tax sau contribuie prevzut în Nomenclatorul obligaiilor de plat
la bugetul general consolidat, datorat în perioada de raportare, se completeaz în acelai formular,
câte un tabel generat cu ajutorul programului de asisten, înscriindu-se în rândurile corespunztoare
(rd.1-rd.4) sumele reprezentând obligaiile constituite în perioada de raportare la care se refer
declaraia, în conformitate cu instruciunile de mai jos.
În situaia în care, în luna de raportare nu au rezultat sume datorate/de plat/de restituit
pentru impozitele, taxele sau contribuiile cuprinse în vectorul fiscal completat în conformitate cu
Ordinul ministrului finanelor publice nr.1103/2003 privind Procedura de completare a vectorului
fiscal i de notificare a contribuabililor privind datele înregistrate în vectorul fiscal, la rubrica “Suma
datorat/de plat” se înscrie cifra 0 (zero).
Necompletarea tabelului din seciunea B, pentru impozitul/taxa/contribuia pentru care exist
obligaie declarativ potrivit legii, echivaleaz cu nedeclararea obligaiei respective.
În situaia în care, în formularul 100 "Declaraie privind obligaiile de plat la bugetul general
consolidat" depus la organul fiscal competent pentru perioada de raportare, nu au fost cuprinse toate
impozitele, taxele i contribuiile pentru care exist obligaia declarrii, conform legii, pltitorul are
obligaia completrii i depunerii unui nou formular 100 pentru impozitele, taxele i contribuiile
nedeclarate.