avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum declar impozitul pe profit zero in D100?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum declar impozitul pe profit zero in D100?

Buna seara,
Am un SRL deschis de circa 3 luni de zile, nu am angajati.
Pana acum am depus D100 si D102 pe zero.

Acum 2 zile am fost sa depun din nou cele doua declaratii si D100 mi-a fost respinsa pe motiv ca nu am declarat si impozitul pe profit, fiind sfarsit de trimestru.

Cum declar impozitul pe profit pe zero? Nu am emis nici o factura pana acum.

Unde anume trebuie sa completez zero?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 08:44, 22 Aprilie 2010
Seciunea B "Date privind creana fiscal"
Pentru fiecare impozit, tax sau contribuie prevzut în Nomenclatorul obligaiilor de plat
la bugetul general consolidat, datorat în perioada de raportare, se completeaz în acelai formular,
câte un tabel generat cu ajutorul programului de asisten, înscriindu-se în rândurile corespunztoare
(rd.1-rd.4) sumele reprezentând obligaiile constituite în perioada de raportare la care se refer
declaraia, în conformitate cu instruciunile de mai jos.
În situaia în care, în luna de raportare nu au rezultat sume datorate/de plat/de restituit
pentru impozitele, taxele sau contribuiile cuprinse în vectorul fiscal completat în conformitate cu
Ordinul ministrului finanelor publice nr.1103/2003 privind Procedura de completare a vectorului
fiscal i de notificare a contribuabililor privind datele înregistrate în vectorul fiscal, la rubrica “Suma
datorat/de plat” se înscrie cifra 0 (zero).
Necompletarea tabelului din seciunea B, pentru impozitul/taxa/contribuia pentru care exist
obligaie declarativ potrivit legii, echivaleaz cu nedeclararea obligaiei respective.
În situaia în care, în formularul 100 "Declaraie privind obligaiile de plat la bugetul general
consolidat" depus la organul fiscal competent pentru perioada de raportare, nu au fost cuprinse toate
impozitele, taxele i contribuiile pentru care exist obligaia declarrii, conform legii, pltitorul are
obligaia completrii i depunerii unui nou formular 100 pentru impozitele, taxele i contribuiile
nedeclarate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 300 Doina B Doina B Buna ziua! Cu scuzele de rigoare pt simplitatea intrebarii, nu-mi este clar ce trebuie sa trec la randurile 17.1 sub TOTAL TAXA COLECTATA, respectiv 27.1 ... (vezi toată discuția)
Modificare instructiuni completare decl. 101 Cristina Vasile Cristina Vasile 06 Feb 2010 admin ANAF aduce precizari cu privire la completarea D 101 pentru anul 2009 La momentul întocmirii formularului 101 “Declaraţie ... (vezi toată discuția)
In atentia platitorilor de impozit pe profit  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b][u]Referitor la optiunea pentru declararea si plata impozitului pe profit anual, cu plati anticipate efectuate trimestrial[/u][/b] [b][u]Incepand cu ... (vezi toată discuția)