Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bannerul unei societati trebuie inregistrat undeva?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bannerul unei societati trebuie inregistrat undeva?

Buna seara,

Daca am desenat un banner, logo care o sa fie folosit in reclamele societatii trebuie sa-l declar undeva?

De exemplu trebuie sa fie inregistrat la Registrul Comertului sau la alte institutii pentru a nu aparea vreo problema sau nu exista niciun regim in acest sens?

Multumesc anticipat !

Doar daca aveti inregistrat numele firmei dvs la O.S.I.M Bucuresti ( inventii si marci)si vreti ca alaturi de el sa va inregistrati si logo-ul firmei. Asta in cazul in care de ex sunteti un "brand"si nu vreti sa vi-l fure careva..... dar altfel nu trebuie! Atentie daca aveti pusa firma afara - pe ea trebuie sa platiti taxe la Directia Fiscala Locala - la impozite si taxe.
Pt.bannerul repectiv trebuie sa va faceti proiect,mai apoi trebuie inregistrat la finante,ca sa platiti impozit...ceva la metru patrat...adica pe suprafata pe care este amplasata reclama...proiectul costa intre 300-500 de ron.
Banner inseamna un suport de reclama pe material textil sau plastic care se atarna intre doua suporturi inalte, in exterior (de ex. intre doi stalpi de pe strada).
Sunteti sigur ca la asta va referiti?
Acestea nu trebuie inregistrate nicaieri, doar platite taxele la primarie pt publicitate ( sau platite tarifele la societatea de publicitate care are drept sa le expuna).

Logo inseamna o sigla, un element grafic care poate singur reprezenta societatea comerciala respectiva. Acesta este bine sa fie inregistrat la OSIM. Nu e obligatoriu, dar e recomandabil, sa nu il foloseasca altcineva fara drept.
adutescu a scris:

Banner inseamna un suport de reclama pe material textil sau plastic care se atarna intre doua suporturi inalte, in exterior (de ex. intre doi stalpi de pe strada).
Sunteti sigur ca la asta va referiti?
Acestea nu trebuie inregistrate nicaieri, doar platite taxele la primarie pt publicitate ( sau platite tarifele la societatea de publicitate care are drept sa le expuna).

Logo inseamna o sigla, un element grafic care poate singur reprezenta societatea comerciala respectiva. Acesta este bine sa fie inregistrat la OSIM. Nu e obligatoriu, dar e recomandabil, sa nu il foloseasca altcineva fara drept.

Am nelamuriri si in privinta banner-ului si a logo-ului.

De exemplu..pentru un logo lipit pe o masina..sunt necesare anumite conditii?

In cazul unui banner expus trebuie obligatoriu platit vreun impozit daca locul unde este expus este proprietate personala ci nu a statului?

Sa zicem ca o firma lucreaza la reabilitarea unui bloc. Ea are expus un banner pe schela ce ii apartine. In acest caz trebuie platit impozit?

Multumesc
Pe masini puteti pune ce doriti, atata timp cat nu interfereaza cu codul rutier in vigoare ( de ex. nu obtureaza vizibilitatea etc.).

Pt bannere, meshuri, printuri, publicitate outdoor, chiar daca e proprietatea dvs. imobilul pe care expuneti, intotdeauna se platesc taxe si impozite la primarie. Dar, daca aveti contract cu o agentie de publicitate, aceasta va plati taxele.