avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate pacurariu maria

Activitate pacurariu maria

Ce am omis sa va spun este ca de fapt Cf-ul a fost pierdut de catre institutia statului ,din aceasta cauza suntem in impas si intarziere cu succesiuneaa pentru ca fara CF actele notariale pentru succesiune nu pot fi intocmite!De aceea nedumerirea mea,timpul meu pierdut si nervii mancati pe la diferite usi sa ma milogesc sa isi faca autoritatile treaba:c;cand in sfarsit am adunat actele si credeam ca sunt pe calea buna,o functionara interpreteaza legea cum vrea ea(de fapt cum o duce capul)....deaia ma simt umpic incoltita ca cere actele succesorilor desi cererea Titlului de proprietate s-a facut in numele proprietarei in speta mama mea!Vreau sa stiu daca e legal ce imi cere sau ce ar trebuii sa fac in acest caz.Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua tuturor,ma bucur ca mi-am recuperat contul in primul rand.....Va rog sa ma ajutati cu un raspuns,incerc sa formulez cat mai scurt posibil:
In urma cu cativa ani am demarat un o actiune pe cont propriu pentru a recupera un extras CF pentru locuinta parintilor proprietatea lor.Intre timp tata a decedat si am inteles ca printr-o comisie la nivel de primarie se poate da titlul de proprietate asupra pamantului ca mai apoi sa pot demara mai usor cererea de stabilire a CF.
Depun actele pe numele mamei la aceasta comisie iar presedinta imi cere si actele succesorilor desi dosarul de succesiune tocmai din acest motiv nu poate fi intocmit!mentionez ca eu si un frate suntem plecati din tara iar celalalt frate avem o relatie nu tocmai frateasca....Cererea Titlului de proprietatea am depus-o pe numele mamei care traieste si care conform contractului de proprietate este singura proprietara in viata.Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,cum as putea obtine acest titlu mai repede....sau e legal sa ceri si cereri in numele succesorilor daca acestia nu au acceptat succesiunea inca iar dosarul la notar este clasat???.Multumesc pentru raspunsuri si ajutor
Buna tuturor,

Am o nedumerire in ceea ce priveste un process cu o firma de recuperare:
1.Acestia solicita o suma enorma dupa ce am achitat in fapt prin intelegere la telefon restanta din credit!
2.Dupa aproximativ 3 ani au solicitat executarea silita care a fost incuviintata de catre un judecator dupa ce am achitat creditul.
3.Am facut contestatie la executare si de aproximativ un an si 2-3 luni se prelungeste procesul la nesfarsit!
Am cerut expertiza contabila eu depunand la dosarul cauzei actele primite de la executor impreuna cu contractul de credit si o hartie prin care se comunica debitul!
Expertul contabil imi cere acte justificative ca am platit insa nefiind in tara nu pot si poate chiar am pierdut o groaza de chitante prin care pot dovedi ca am platit creditul pana in 2010 dupa aceasta data am chitante prin care pot dovedi ca am platit recuperatorilor.....
Ce ma intereseaza este : de ce la cererea expertului contabil Banca refuza sa comunice desfasuratorul platilor efectuate de mine si de asemenea firma de recuperare refuza sa puna la dispozitia expertului actele pe care acesta le cere.
Ce ma sfatuiti si ce anume as putea cere ca
sa pot dovedi ca de fapt am platit restanta?Este una din firmele acelea care terorizeaza debitorii si practica dobanzi enorme fara sa fie controlati de nimeni...Scuzati daca nu am fost foarte clara insa nu ma prea pot aduna de cand am primit vestea....



Răspuns la discuția Pasaport pentru minor
multumesc mult!
Ma aflu intr-o situatie delicata pentru fetita mea minora:am cerut eliberarea unui pasaport urmand sa plecam la o nunta in Republica Moldova.Deoarece sunt separata de tatal ei cu care am trait in concubinaj 12 ani acesta a fost obligat de lege printr-o sentinta sa isi dea acordul pentru ca minora sa paraseasca tara.Deoarece in sentinta respectiva nu era mentionat si faptul ca pot obtine pasaportul fara acordul lui mi s-a refuzat eliberarea....
Am deschis actiune in instanta pentru obtinerea dreptului de calatorie si eliberarea pasaportului pentru minora insa sentinta eliberata abia ieri are cale de atac in instanta in termen de 5 zile.Tatal minorei este plecat in strainatate si nu il pot contacta iar plecarea pentru a ajunge la nunta nasilor fetitei este maine termen in care nu ma mai pot incadra desi este specificat in sentinta clar data plecarii si data intoarcerii.....ce ma sfatuiti sa fac?unde sunt drepturile minorilor?
Este o urgenta,va multumesc mult pentru raspunsuri!
Am primit o citatie la un dosar avand ca obiect stabilire program vizitare minor care trebuia sa se judece anul trecut insa procesul s-a suspendat deoarece eu am omis sa cer judecarea in lipsa iar reclamantu (tatal) nu s-a prezentata la proces necerand nici el judecarea in lipsa.Acum am primit o noua citatie si ce ma intereseaza este:

1.neavand alte probe decat faptul ca nu ii trimite pensia alimentara pot cere in cadrul aceluias proces ca reclamantul sa faca dovada ca ii plateste pensia?asa as putea dovedi practic interesul,in fapt dezinteresul pentru buna crestere a minorei..

2.daca in cadrul aceluias proces pot cere retroactiv pensia alimentara?

Clar este ca el nu are nici un interes legat de cresterea si educarea fetei insa logic isi cere drepturile de parinte doar ca..........sunt de accord cu vizita la domiciliu fapt specificat in intampinare, insa din motive obiective insist ca vizita sa se faca la domiciliul minorei stabilit intr-o alata sentinta.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna ziua

Am primit o somatie pentru executare silita de la un executor judecatoresc.Vreau sa depun contestatie pentru suspendarea executarii si totodata as vrea sa si cer amanarea judecatii deoarece sunt plecata din tara si nu ma pot prezenta la proces iar in situatia actuala nu-mi pot pregati apararea.
Cum ar trebui sa procedez?Pot solicita amanarea judecatii pentru luna septembrie cand am concediu legal?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Am fost contactata de o banca unde am avut un credit si unde imi mai ramasese foarte putin de plata....ultima plata efectuata de mine,zic ei a fost pe 15 noiembrie 2010!Imi propuneau sa platesc datoria restanta in cuantum de 50% (datorie care nu e asa mare...800 ron) si daca imi platesc datoria Banca o sa imi trimita hartia acasa cum ca am stins creditul......Ce nu inteleg eu:de ce nu au trimis mai repede deoarece clar s-au scurs cei 3 ani de la data cand nu am mai platit si ma gandesc sa nu fie o cursa de-a lor ca sa depun banii in cont si asa sa imi poata calcula dobanzi peste dobanzi....nu stiu ce sa fac!Persoana cu care am vorbit a vazut ca sunt reticenta si m-a asigurat ca nu e de la firma de recuperari.....
Ce ma sfatuiti sa fac?Stiu clar ca termenul de prescriptie a datoriei este de 3 ani de la ultima plata efectuata....!!

Multumesc pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Limita de credit depasita???
Normal ar trebui sa apara pe extrasele ce le trimiteau acasa........insa cum acum ma aflu in strainatate ,anii au trecut si nu stiu daca am pastrat sau mai gasesc acele extrase.......oricum experta contabila a cerut ca ei sa dovedeasca ca eu am retras acei bani! insa nici un raspuns.....vom vedea la Apel ce decide instanta!Multumesc pentru raspuns!
Sunt in proces cu o banca care mi-a acordat un card cu o limita de credit la cumpararea de produse electrocasnice.In istoricul cardului prezentat de banca in dosar am descoperit cu stupoare ca s-au facut retrageri in repetate randuri in decurs de 7-8 luni in anul 2007 ,astfel incat din limita aprobata initial in contract de 700 ron s-au facut retrageri de 1780 ron....Este posibil sa se faca retrageri peste limita acordata ?Alte argumente nu am pentru a demonstra deoarece nu am pastrat extrasele ce mi le trimiteau,oricum nu imi aduc aminte sa fi vazut in extrase ca erau trecute extrageri in numerar altfel as fi observat la momentul respectiv...oricum acum am descoperit pentru ca fiind in proces au detaliat toate sumele pe care le pretind dupa ce au demarat procesul de executare silita!

Va multumesc pentru raspunsuri!