avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate suciugeorgeta

Activitate suciugeorgeta

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
In aceasta situatie, tatal va intra in CIC dupa 42 de zile de la nastere?
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc!
Daca o doamna urmeaza sa nasca dar nu a avut venituri, deci nu beneficiaza de indemnizatie si nici nu este casatorita cu tatal copilului, acesta din urma are dreptul sa intre in concediu crestere copil
Am depus declaratia unica pentru venituri din dividende an 2022, pentru plata CASS . Acum as dori sa fac si estimare pentru 2023 pentru a fi asigurata la sanatate. Ar trebui sa fac rectificativa, daca deja am depus DU? sau fac alta in care bifez doar la estimat?
Buna ziua, in cazul unui PFA care pana acum era asigurat prin DU , platind 6 luni si fiind asigurat 1 an , veniturile fiind sub plafon, acum am aflat ca avea si CIM pe perioada nedeterminata la o Asociatie din anul 2021. Cum ar trebui sa procedez cu declaratia unica pe 2023, aferenta definitivarii anului 2022( in care am completat pentru asigurare CASS ) si estimat pentru 2023??
Răspuns la discuția TVA la incasare 2023
Totusi,in norme scrie doar despre cum se calcula plafonul de 2250000, despre cel de 4500000 scrie doar in CF, si anume ca este "valoarea totala a livrarilor". De aici dilema mea.
Răspuns la discuția TVA la incasare 2023
Multumesc frumos!
De cand s-a modificat plafonul de la TVA la incasare la 4.500.000 lei s-a modificat si modul de calcul al acestuia, se pare. Inainte, pentru iesirea din sistem, in calculul plafonului intra baza de impozitare de pe D300 a livrarilor, insa acum vad ca scrie ca este "valoarea totala a livrarilor", ceea ce e altceva in cazul unei firme care in 2022 a aplicat TVA la incasare. Concret, cazul meu: SRL cu tva trimestrial, cu 01.10.2022 optez ptr TVA la incasare, iar la 31.12.2022 am livarri totale in 2022 de 4.600.000 lei iar pe D300 din 2022 am total baza de impozitare sub 4.500.000. Diferenta dintre ele reprezinta facturile emise in sistem de tva la incasare care inca nu sunt incasate la 31.12. Voi ce ziceti: sunt sau nu obligata sa ies din sistem ptr 2023? Multumesc!
Buna ziua,
Daca o mamica doreste sa revina la munca pentru a primi stimulent de insertie , dar tatal nu doreste sa isi ia luna lui de concediu, cu cat timp trebuie sa revina mai devreme, 30 sau 90 de zile?
Răspuns la discuția Preaviz
Multumesc frumos!