avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate v1orel

Activitate v1orel

Deci in principiu pot contesta recunoașterea in baza
Art. 420

Contestarea recunoaşterii de filiaţie

(1) Recunoaşterea care nu corespunde adevărului poate fi contestată oricând şi de orice persoană interesată

Intrebarea este daca imi este acceptata contestatia recunoasterii din moment ce eu insumi am recunoscut copilul ca fiind al meu
Daca recunosc copilul la nastere.... mai pot cere in instanta un test de paternitate? Vreau ca totul sa fie clar.... scris negru pe alb... sa nu ramana loc de interpretari.
Mulțumesc!
Buna ziua!
Urmeaza sa se nasca un copil pentru care vreau sa mi asum toata responsabilitatea ,dar nu sunt convins 100% ca este copilul meu ...deci va urma cu siguranță un test de paternitate dupa nastere.
Cum ar fi mai bine sa procedez?
Sa recunosc sau nu copilul la nastere ca fiind al meu?
Cand si cum sa solicit testul de paternitate?
Mentionez ca nu sunt casatorit cu mama copilului.
Multumesc!
In cazul in care se depun documentele mentionate se poate solutiona cauza la termenul de maine?
Buna ziua!
Maine am termen intr-un dosar ce are ca obiect o plangere contraventionala impotriva unei amenzi radar si sunt in imposibilitatea de a ma prezenta. Mentionez ca este al doilea termen iar la primul termen IPJ nu s-a prezentat instanta trimitand din nou citatie cu mentiunea de a prezenta documentele ce au stat la baza intocmirii procesului verbal ( o copie lizibila a procesului verbal, fotografii radar, buletin de verificare metrologica etc). mentionez ca in data de 1.06.2012 Am verificat dosarul la arhiva si nu erau depuse documente.
Ce se poate intampla daca nu ma prezint?
Va multumesc anticipat!
Sau se poate cere doar anularea masurii complementare de suspendare permisului pt 90 zile?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Salutare!
Si eu sunt in aceeasi situatie.104 km/h in localitate dar nu aveam mai mult de 90 km/h.
Verifica daca in buletinul de verificare metrologica se mentioneaza marca si numarul de inmatriculare al autovehiculului de patrulare, legalitatea cinemometrului fiind valabila numai pe autovehiculul pe care acesta era montat la momentul verificarii metrologice (art.5.2.1 din ordinul 187/2009)
Ce model de radar era?
Buna ziua!
Am depus o plangere contraventionala impotriva unei amenzi de radar.
Cand se pot depune la dosar o precizare la actiune?
Trebuie depusa inainte de primul termen sau se poate depune si la primul termen de judecata?

Va multumesc!
Practic am fost sanctionat pt aceeasi fapta, de aceeasi institutie (IPj [Editat]), in doua feluri distincte. Agentul constatator mi-a eliberat dovada de retinere a permisului fara drept de conducere in 06.04.2012 iar din adresa primita de la IPJ [Editat] reiese clar ca aveam drept de conducere pana in 22.04.2012.
Practic asta se numeste abuz pt ca am fost privat de dreptul de a conduce in perioada 06.04.2012 - 22.04.2012.
Poate fi asta un motiv pt anularea procesului verbal?

Va multumesc!
Exact! Amenda 630 lei , 9 pct penalizare si suspendarea dreptului de conducere pt 90 zile.
Agentul constatator mi-a eliberat dovada de retinere a permisului pt 90 zile in data de 06.04.2012 fara drept de circulatie. Ulterior am primit instiintare de la IPJ ca de fapt aveam drept de conducere pana in 22.04. 2012
Care era varianta corecta? Suspendarea dreptului de conducere cu drept de conducere 15 zile sau fara drept de conducere?