Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut - aveam sau nu dreptul sa conduc?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut - aveam sau nu dreptul sa conduc?

Buna seara!
Am fost surprins de aparatul radar circuland in localitate cu 104 km/h. Mi-a fost retinut permisul de conducere fara drept de circulatie in data de 06.04.2012. Ulterior am primit instiintare de la IPJ cum ca mi-a fost suspendat dreptul de conducere incepand cu 22.04.2012.
Aveam drept de conducere sau nu? Pot invoca aceasta eroare in sustinerea pangerii contraventionale?

Va multumesc!
Daca ati depasit cu mai mult de 50 km/h viteza maxima admisa pe drumul respectiv, sanctiunea consta in aplicarea unei amenzi si suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 90 de zile
Exact! Amenda 630 lei , 9 pct penalizare si suspendarea dreptului de conducere pt 90 zile.
Agentul constatator mi-a eliberat dovada de retinere a permisului pt 90 zile in data de 06.04.2012 fara drept de circulatie. Ulterior am primit instiintare de la IPJ ca de fapt aveam drept de conducere pana in 22.04. 2012
Care era varianta corecta? Suspendarea dreptului de conducere cu drept de conducere 15 zile sau fara drept de conducere?
Practic am fost sanctionat pt aceeasi fapta, de aceeasi institutie (IPj [Editat]), in doua feluri distincte. Agentul constatator mi-a eliberat dovada de retinere a permisului fara drept de conducere in 06.04.2012 iar din adresa primita de la IPJ [Editat] reiese clar ca aveam drept de conducere pana in 22.04.2012.
Practic asta se numeste abuz pt ca am fost privat de dreptul de a conduce in perioada 06.04.2012 - 22.04.2012.
Poate fi asta un motiv pt anularea procesului verbal?

Va multumesc!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Sau se poate cere doar anularea masurii complementare de suspendare permisului pt 90 zile?