avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate emine

Activitate emine

Răspuns la discuția Diminuare salariu
multumesc
Răspuns la discuția Diminuare salariu
Intrebarea era alta, se poate diminua salariul in situatia data, daca nu semnez aditional pentru diminuare program si salariu? Nu ma ajuta cu nimic daca vad statul de plata dupa ce am muncit program normal dar cu salariu diminuat...
Buna ziua,
O parte din colegi au intrat la inceputul starii de urgenta in somaj tehnic, alta parte vor intra dupa prelungirea starii de urgenta pana pe 1 mai. Pentru cei care am ramas nu s-a discutat nimic de diminuarea timpului de lucru sau de diminuarea salariului. As vrea sa stiu daca in ziua de salariu pot sa vad ca a fost diminuat fara sa semnez nimic. Multumesc.
Răspuns la discuția evacuare
Cand ies de la serviciu am sa merg la doamna sa vad ce scrie mai exact in titlul executoriu si revin cu mesaj
Discuție evacuare
Buna ziua,
O doamnna a evacut in 2016 din locuinta proprietate personala pe fiica ei si concubinul acestuia, care pe langa faptul ca nu participau la chetuielile casei se purtau extrem de uart cu ea. Are hotarare judecatoreasca, + decizia de la executor. Au stat o vreme cu chirie si pt ca urmau sa fie evacuati iarna trecuta de unde stateau, sufletul ei de mama nu a rezistat si i-a primit inapoi cu conditia sa stea pana in primavara uramand sa se mute intr-o casa batraneasca care trebuie refacuta, casa care apartie tot acestei doamne dar vrea sa o doneze lor cu acte sa fie proprietatea lor. Numai ca nu au niciun gand sa se mute, spun ca nu au nevoie de casa aceea (sunt doi lenesi si vor de-a gata). Doamna in baza la decizile de evacuare poate solicita ajutorul politiei sa ii dea afara? Vreau sa mai specific ca doamna este bolnava cu imima, si convietuirea cu acestia ii face rau, in perioada in care a fost singura s-a simtit mult mai bine, a redus tratamenul pe care il urmeaza zilnic la jumatate.
Răspuns la discuția bun dobandit inaintea casatoriei
Au ma refeream la faptul ca sunt controverse intre cei care nu culosc legea. am incercat sa ii explic unui cunoscut ca bunul nu poate fi executat si efectif m-a contrazis pana in panzele albe.
Buna ziua,
Pentru ca sunt inca controverse as vrea sa stiu daca un bun (spre exemplu o casa) este dobandit de unul din soti inainte de casatorie, devine bun comun si in timpul casatoriei poate fi executat silit pentru o datorie a celuilalt sot?
Multumesc
Răspuns la discuția Deranjarea linistii publice
DenisRif a scris:

Normal n-ar fi trebuit sa va dea autorizatie de construire si nici nu stiu cum ati optinut-o....Se lasa un perimetru foarte mare de protectie in jurul acestuia in mod obligatoriu....

Nu am inteles cine sa obtina autorizatia de constructie??? Locuiesc la bloc, blocuri construite inainte de 80. Aproape nu inseamna "peste drum" dar avioanele ajung pana in cartierul unde locuiesc.
Locuiesc in apropiere de un aerodrom. Nu stiu ce activitati desfasoara in week-end dar avioanele incep sa survoleze de la primele ore ale diminetii pana seara tarziu. Ce putem face pt ca efectiv nu avem pic de liniste.
Discuție Notificare
Buna ziua,
In urma cu aproape doi si jumatate ani am avut un accident auto produs din vina altei persoane, iar reparatia trebuia achitata catre service de societatea de asigurari conform dosarului de dauna. Societatea de asigurare a intrat in imposibilitate de plata la scurt tip, Acum firma reparatoare mi-a trimis notificare sa achit contravaloarea reparatiei in termen de 5 zile,
Ma poate da in judecata pentru recuperarea banilor? Poate avea castig de cauza?