avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Activitate antin

Activitate antin

Salut.O persoana angajata la buget vine la munca dar nu semneaza condica de prezenta.Condica se ridica dimineata la ora 7.Acel coleg munceste ,este prezent fizic .Se incalca legislatia in ceea ce priveste pontarea si plata respectivului coleg?Pontajul se jace in conformitate cu condica de prezenta.Daca DA,cine este responsabil,cel care incheie pontajul ?Cu multumiri.
Salut. Deoarece ne confruntam cu primarul ,vream lamuriri strict la subiect fara comentarii rasiste .Suntem familie de tigani numeroasa.Cind ne intilnim doua sau mai multe familii prin centrul comunei ,suntem cei adevarat cit jumate din populatia comunei,primarul da buzna peste noi ca ; suntem sub incidenta legii adunarilor publice si avem nevoie de autorizatie; #-o. Pai unde s-o mai vazut asa ceva cind iesim o familie cu 15 membrii ,nevasta ,copii,nepoti, si ne intilnim cu alte neamuri sa cerem autorizatie :frantic:#-o.Vream sa ne lamurim,dam primarul in judecata pentru ca ne hartuieste si ne intimideaza prin prezenta sefului de post in jurul nostru fara un motiv legal?Suntem noi tigani dar asta e viata,trebuie sa ni se respecte si noua drepturile.Cu respect,Antin.
data pt ridicarea salariilor corec este in 10 a fiecarei luni,insa niciodata nu se pot ridica salariile pe acea data.motive ca se vireaza banii pe data de 9 sau 10 la trezorerie si pina se fac verificari dureaza mai ales daca cade sfirsitu de saptamina.
intrebarea mea este:ACESTE SUME virate in diferite conturi dupa data de 10 a lunii si pina la intrarea pe contrul de salariu/card sint purtatoare de dobinda?
cu multumiri,antin.
salut ,o televiziune prin cablu ,ce documente de functionare trebuie sa detina din partea administratiei locale in momentul in care extinde reteaua de cablu sau inlocuieste vechiul cablu.Ce autorizatii sint necesare,care sint actele normative care prevad necesitatea acestor documente.Cu respect ,Antin
Discuție Eco taxa
salut.am citut legislatia prind eco taxa.intrebarea mea este DE CE TREBUIE SA PLETESC PENTRU 1 KG DE ZAHAR care este ambalat IN PUNGA DE HARTIE , sub titulatura de pe bon fiscal Pretul pungii contine ecotaxa de 0.10 lei.Cu multumiri ,Antin
salut.conform ord.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor,
Articolul 19
(1)Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
(2)Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.
(3)In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.
Legea nu face diferenta dintre MARTOR OCULAR -cel care a vazut fapta si MARTOR ASISTENT cel care poate vedea ca incheierea procesului verbal s-a facut in lipsa persoanei contravenient,sau ca persoana contravenient refuza semnarea procesului verbal. Indiferent de situatie ord.nr 2 privind regimul juridic al contraventiilor se refera la MARTOR cel care poate sustine ca a vazut fapta sau cel care poate sustine ca s-a refuzat semnarea sau ca s-a incheiat procesul v in lipsa pers contravenient
salut.un functionar public,politist local,datorita sferei de activitate munceste in sarbatorile legale precum si simbata si dumineca cind este cazul.nedumerirea mea este ca in afara de salariu de incadrare (acum 900lei) in zilele in care munceste simbata si dumineca este recompensat doar cu timp liber.nu ar trebui ca sa fie platit suplimentar?
cu respecte,Antin.
da,ms.interesant doar ca problema mea este DACA afsarea procesului verbal in copie in forma lui ,fara a fi introdus in plic,prin AFISREA respetciva a adus atingere circulatiei datelor cu caracter privat si ma refer aici la faptul ca se poate citi din afisarea respectiva toate datele mele private ADRESA ,cnp,LOC DE MUNCA ETC.ESTE O INCALCARE A DREPTURILOR MELE LA protectia DATELOR PRIVATE?ANTIN.
salut.deoarece nu am semnat un PVC ,l-am primit acasa prin ,,AFISARE,,dupa cum zice ordonanda 2.intrebarea mea este urmatoarea :
procesul verbal a fost afisat in formatul A5 fara a fi introdus intr-un plic care sa protejeze continutul procesului verbal.ACEASTA PUBLICITATE a datelor mele de identitate a fost legala?pot depune o sesizare si unde? unde sa denunt aceasta publicitate a datelor mele private ,publicitate facuta prin respectiva afisare pe usa imobilului? am vazut ca de la judecatorii citatiile se expediaza in plic tocmai pt protectia datelor din citatie,nu mai e ca vremuri cind se putea citi de ce esti citat in instanta.
Rog informatii serioase si concrete ,lege,art si altele ca sa ma pot documenta .legea 677 cu privire la circulatia datelor personale si prelucrarea lor nu am dedus sa ma ajute.poate am omis eu ceva
cu multumiri celor care citesc aceasta intrebare ,dar si raspun.antin.

elladomi a scris:

Nu este valabil abtibild ul fara card - tocmai de aceea a fost emis acel card. Nu este valabil decat atunci cand este transportata respectiva persoana. Nu puteti abuza de drepturile altuia. Sunt doar drepturile persoanei cu handicap.


da sint de acord ca nu trebuie abuzat.insa instanta a motivat cam asa.......are in ingrijire o persoana cu deficiente.........si ca atare lipsa acelui card legitimatie nefiind expus ia dat totusi cistig de cauza in instanta. multe persoane fac abuz de acel card -legitimatie si nimeni nu ia masuri.nevasta unui sef de politie municipala are mama cu probleme dar ea foloseste aceal card -legitimatie toata ziua si nu e verificata de nimeni.