avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate dalin

Activitate dalin

Buna ziua,

Va rog mult daca se poate sa ma lamuriti cu privire la prescrierea unei datorii la un card de cumparaturi. Mama (care este decedata) a avut un card de cumparaturi in valoare de 3.000 ron, contractat in martie 2008. Acesti bani au fost retrasi tot atunci si nu s-a mai platit niciodata nimic. Creditul a fost cesionat catre o firma de recuperari creante, iar in momentul de fata suma este de 5.800 ron. Intrebarea mea este daca aceasta suma este prescrisa? De cand curge termenul de prescriptie?
Va multumesc
Nu are cine sa-l reprezinte mai devreme de data de 17.10.2011. Ce se intampla cu contractul meu de munca daca nu reusesc sa fac toate actele mai devreme?
In cazul firmelor in faliment se mai face revisal? Copilul implineste 2 ani pe 14 oct si am inteles ca acest revisal se depune cel tarziu pe 17 oct. Problema este ca lchidatorul care se ocupa de aceasta societate este plecat si nu are cine sa-mi faca actele necesare si nici nu are cine sa-mi elibereze pana pe 17 decizia de incetare a CIM.
Va multumesc
Buna ziua

Ma aflu in concediu de crestere copil, care se termina pe 15.10.2011, iar societatea la care am lucrat se afla in insolventa si s-a dispus intrarea in faliment in procedura simplificata, procesul fiind inca pe rol. As dori sa stiu cine este indreptatit sa-mi inchida contractul de munca, daca trebuie sa iau legatura cu lichidatorul judiciar si daca pot beneficia de somaj.
Va multumesc

Discuție testament
Buna ziua

As dori sa stiu ce valabilitate are un testament olograf? In speta tatal meu ar dori ca bunurile lui sa-i ramana fiicei mele , care este minora . Mentionez ca sunt singurul copil si nu are cine sa atace testamentul. Faptul ca fiica mea este minora implica si alte conditii?
Multumesc
Buna ziua,

Eu va spun din proprie experienta: la fel am avalizat niste BO in alb pentru societatea unde am lucrat, Sc respectiva nu si-a achitat creditul, iar mie in calitate de avalist mi s-a pus poprire pe contul unde imi plateam ratele la un credit de nevoi personale. Acum depinde de cei de la banca unde are dansul credit, sa ajunge-ti la o intelegere sa va faca un alt cont unde sa platiti. Si pentru domnii avocati o intrebare: exista vreo solutie in cazul avalistilor?
Buna ziua,

Se mai trece la executare silita daca in ziua in care s-a incuviintat executarea, suma restanta a fost achitata? Este vorba de 350 ron, iar cei de la biroul executorului bancar au fost anuntati de acest lucru. Pentru o asemenea suma se pune poprire pe venituri sau se executa bunuri?
Va multumesc
Discuție partaj
Buna ziua,
As dori sa stiu, in cazul unui divort, daca singurul bun comun al sotilor este o masina, dar este inmatriculata pe numele sotului aceasta se imparte? In cazul in care sotul vinde masina fara stirea sotiei, aceasta poate sa mai recupereze ceva in instanta? Multumesc
Buna ziua,
Revin la problema mea. Au trecut 4 luni de cand am primit acea somatie de executare si nu s-a intamplat nimic. Intre timp banca a cesionat creditul la o firma de recuperare din Bucuresti, care a tot trimis somatii si a tot dat telefoane, pana a renuntat. Acum am primit somatie de la o alta firma de recuperare din Constanta, aceleasi lucruri, ca o executa pe mama care e moarta. Ce sa mai inteleg? Daca prima firma de recuperare nu afacut nimic, a doua poate sa faca ceva? Am inteles ca cei din Constanta sunt destul de periculosi. Se poate ca tatal meu sa doneze casa ficei mele?
Nu am facut nici un demers pana acum pt ca nu am stiut exact ce trebuie sa fac. Intre timp am reusit sa iau legatura cu unul din asociati, care ar fi dispus sa semneze sa ies din firma. Cu datoriile care raman la firma ce se intampla? Nu vreau sa am probleme mai ales ca de un an de zile nu stiu ce s-a mai intamplat acolo.
Multumesc pt raspunsuri