avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate marietka

Activitate marietka

cum pot rezilia un contract de arenda teren arabil daca arendasul nu vrea sa dea terenul?
va multumesc d na simonet numai ca chemarea mea este abuziva ,eu nu am fost la fata locului cand sa intamplat incidentul si nu am nimic de declarat , ce lege ma obliga daca cei care fac cercetari nu si dau inscris , eu nu am timp sa ma prezint unde vrea un politist ,,eu am numai viata si timpul mi-l prtrec cum vreau nu e nimeni idreptatit sa ma cheme unde vor eu, doar daca sunt invitat cu mandat ,asa ca eu nu ma prezint de dragu de a scrie o declaratie sa cheme pe altii care sunt direct implicati.
va multumesc domnul oprea numai politia dupa cum am inteles vor sa devieze dev la subiect si anume vrea sa stie cine ia chemat daca s-a facut protectia muncii si nu vreau sa scriu declaratii pe care nu si au rostul eu nu am firma oamenii au fos chemati la munca , ca zilieri ce legatura ar avea protectia muncii ,ei trebuie sa constate cauza decesului
va multumesc, problema e ca nu am primit scris sa ma prezint la o data fixa am fost anuntat telefonic numai ca nu am timp sa ma prezint cand miau spus o sa ma prezint peste 3 zile, vroiam sa stiu daca nu mi sa cerut o data fixa sa ma prezint pot merge peste 3 zile?
sunt chemat ca martor la politie sa dau o declaratie sunt obligat daca nu am fost de fata? in urma cu aproape 2 ani am chemat 7 persoane la munca unde acolo a decedat o persoana electrocutata stand rezemat de un camion soferul aruncand cablu vamal peste camion ,,a facut arc electric,, mentionez camionul era sub fire de curent electric,,eu nu am firma dar eu am chemat oameni sa munceasca ,asa se procedeaza ca zilieri ce vina poate sa mi se aduca mie?
Răspuns la discuția teren
eu detin contract de arenda pe o suprafata de teren arabil care este in mai multe locuri dar eu il lucrez in alta parte de doi ani,, ca sa ma trezesc acum cu un alt arendas ca vrea sa ma dea la o parte dupa acel teren,vreau sa stiu daca eu deja am infiintat cultura ma poate da la o parte?eu ia-m oferit teren in alta parte pana imi iau cultura la 1 septembrie dar el refuza .cum ma pot apara? am cerut la primarie sa-mi dea adresa propritarului pe acel teren care sunt inlaturat in baza legii 544 dar mi sa spus ca nu se poate .
Discuție teren
vreau sa stiu ce lege este pentru terenul agricol care se lucreaza comasat pe mica intelegere ,,eu lucrez terenul tau tu lucrezi terenul meu pentru a putea lucra suprafata mai mare de teren. in cazul in care ma trezesc ca la 1 mai vine un alt arendas ca vrea sa ma mute dupa o tarla care lucrez eu dar eu oferndui un teren in alta parte el refuzand tinand mortis sa ma mut, eu iam oferit un teren sa lucreze pana la toamna apoi ne punem fiecare unde avem terenul el nu s-a dus la politie sa puna plangere eu cum pot sa i dau terenul acum?
de ce nu se respecta programul la primarie?
Răspuns la discuția adresa unei persoane
va multumesc, vreau sa stiu daca este legal sa pot face o oferta proprietarilor de teren arabil , dar cum pot afla adresele acestora
va multumesc de raspuns d nul Seth, pe mine ma intereseaza daca este legal sa se afle o adresa unui proprietar de teren arabil. cum poate o persoana sa-si obtina o oferta mai buna pe terenul care-l detine daca el nu poate fi gasit?