Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de arenda teren arabil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de arenda teren arabil

cum pot rezilia un contract de arenda teren arabil daca arendasul nu vrea sa dea terenul?
probabil ca arendasul nu vrea sa va dea terenul ptr ca respecta cea ce scrie in contract.

Daca ati semnat in contract o intelegere si nu o respectati,nu aveti cum sa reziliati dvs contractul,numai daca in contract este specificat ceva,si arendasul nu a respectat,atunci puteti rezilia contractul.
Va duceti la primaria unde l ati inregistrat depuneti o cerere prin care solicitati rezilierea si invocati motivele pentru care doriti rezilierea
@Aura2012

Nu cred ca primaria este si pe post de judecator ca sa rezilieze un contract intre proprietar si arendas.
La primarie se inregistreaza cine lucreaza terenul luat in arenda,dar nu poate sa desfaca un contract.