avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Activitate ATELOCIN

Activitate ATELOCIN

Buna seara,
Ma puteti lamuri si pe mine ce se in cazul in care am facut un ordin de plata de transfer, dintr-o banca din Germania in Romania,iar la beneficiar am scris eronat cod-ul bancii (swift-ul). Ce se intampla in cazul acesta, s-a procesat si validat OP-ul? Este posibil din contul din Germania sa iese banii, daca la beneficiar cod-ul iban este bun si doar cod-ul bancii este eronat? #-o

Buna ziua,
din nou aceeasi problema s-a cumparat niste produse cu factura si bon fiscal, o parte din produse s-au returnat inapoi la furnizor pentru care s-a facut factura storno si am primit banii inapoi.
Intrebarea mea este pentru suma restituita nu trebuia sa imi faca un bon pe minus s-au sa tai eu o chitanta cum ca am primit banii inapoi? si alta intrebare cum prind cele doua facturi pe decont daca diferenta dintre ele este mai mica decat bonul?

Răspuns la discuția decont cheltuieli
Buna ziua,
din nou aceeasi problema s-a cumparat niste produse cu factura si bon fiscal, o parte din produse s-au returnat inapoi la furnizor pentru care s-a facut factura storno si am primit banii inapoi.
Intrebarea mea este :( pentru suma restituita nu trebuia sa imi faca un bon pe minus s-au sa tai eu o chitanta cum ca am primit banii inapoi? si alta intrebare cum prind cele doua facturi pe decont daca diferenta dintre ele este mai mica decat bonul?#-o
am platit la Primarie o taxa de viza pt Autorizatia de functionare a unui mag,imi poate spune si mie cum operez chitanta - nota contabila ?
buna ziua,
o intrebare: daca o soc. iese pe pierdere nu mai plateste impozit pe venit (salarii) la Buget?:">
am o factura pe minus cu bon nefiscal si o alta factura de la acelasi fr pe plus , pentru a o deconta ff in rosu ce scriu in decont la felul si actul emitentului? #-o
deci, sa inteleg ca, creditul ajunge la recuperatori si de ei depinde cum se va achita...
Terenul este pus in vanzare, dar se pare ca dureaza :(, iar eu am nevoie acum de o solutie, pe moment, pt a nu pierde si terenul. Cu banca am discutat de o reesalonare care este posibila doar daca ajung cu ratele la zi, lucru care imi este imposibil si mi se pare absurd deoarece daca as fii cu creditul la zi pt ce as mai avea nevoie de reesalonare?
Buna seara, am un credit de nevoi personale contractat in 2008 in val de 10.000euro, pana acum aprox. 130 zie(4 luni) am reusit sa platesc ratele la timp, dar find faptul ca sunt bugetar si mi s-au redus veniturile cu 40% am ajuns in imposibilitatea de a mai putea plati, ultima rata am achitat-o partial urmand ca in max 7zile sa achit dif. si totusi banca mi-a facut dosar de executare. Mentionez ca am ca bunuri un apart care este ipotecat si un teren in val de min. 50.000euro. Poate banca, pt a-si recupera creanta, sa imi liciteze terenul sau fiind un credit de nevoi personale suma scadenta este preluata de recuperatori? Daca banca imi poate lua terenul, exista posibilitatea pe cale juridica de a ceda terenul in favoarea copilului minor a.i. banca sa nu-l poata lua? se poate face un testament, este valabil?
Răspuns la discuția extras de cont
cu aceeasi problema ma confrunt si eu, creditul a fost achitat, am avut la un momentdat un sold creditor de 8lei, am facut o cerere de inchidere cont ( care probabil nu a fost inreg. de banca) iar in prezent am de achitat suma de 500lei provenita din comisioane abuzive. Dv v-ati rezovat probl?