avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate trust.2003

Activitate trust.2003

Referitor la dauna: Daca aveti nota de constatare de la societatea de asigurari in care sunt trecute avarile mergeti la o unitate de service autorizate si cereti un deviz estimativ in Audatex pe care il depuneti in instanta (aici aveti valoarea reparatiilor) si in functie de valoarea trecuta pe deviz platiti si taxa de timbru.
Este tardiva contestarea procesului verbal ....avand in vedere ca accidentul s-a produs in urma cu cateva luni. Numai daca vinovatul a facut asta in termenul legal(15 zile de la semnarea lui sau respectiv comunicare). In concluzie procesul verbal pe care il detine este o proba "grea".
De ce sa fie nevoie de o reclamatie la CSA? Majoritatea raspunsurilor sunt in favoarea asiguratorului plus ca mai pierdem 30 zile cu raspunsul. Procesul intentat este unul de pretentii in care doar concilierea directa este obligatorie.
Răspuns la discuția oug 119/2007
A formulat intampinare si a depus-o. Am primit termen pentru comunicarea intampinarii. La termenul urmator pot depune note scrise in care reinterez si motive sa combat intampinarea debitorului?
Am cerut judecarea in lipsa, pot depune notele scrise prin registratura ?
Si in ce judete am avea sanse?
Buna seara,
Firma la care lucrez este din Timisoara si a platit taxa de prima inmatriculare in 2008(luna noiembrie 2008).
Se poate recupera? Daca da pe ce actiune se "merge"? Pretentii.?
Daca se poate un model .

Multumesc!
Răspuns la discuția Asigurare Imobil
Va multumesc frumos pentru raspuns dar vecinul de sub apartamentul meu mi-a si facut o notificare cu privire la inundarea baii si nu mai puteam astepta ca "domnu' inspector" sa imi dea un raspuns. sa ne gandim ca avem teava de scurgere sparta.....cam tot ce "curgea " de la vecinii de deasupra se scurgea la mine si la vecinu' de sub mine...
Pot face o expertiza judiciara in constructii sau cer acest lucru in instanta?

Va multumesc!
Am incheiat in luna nov 2010 o polita de asigurare la o soc de asigurari(nu dau numele ). La o luna distanta observ ca podeau baii este inundata atat si peretele din spatele chiuvetei.Culmea... vecinul de sub mine vine si ma anunta ca are tavanul bai si a bucatariei inundat. Chem instalatoru si constata ca teava de scurgere a fost sparta de o caramida (care era blocata in masca) picata de la vecinul de deasupra mea (dansul isi amenaja locuinta)
Bun...ma duc la sigurator...anunt ...vine domnu' inspector si face 2 poze in scarba...pleaca , FARA SA COBOARE SI LA VECINUL MEU si " ma anunta el".
Eu chem firma de constructii ....sparg masca....inlocuiesc teava...zugravesc baia...renoveaza pagubele vecinului...imi da deviz , facturi etc.
Ma duc si le depun la sucursala...depun si cererea de despagubire.....si ... dupa primesc in posta o hartie prin care sunt anunta ca polita mea nu acopera dauna!!!!!!
Va anunt ca polita cuprinde la un paragraf clar unde sunt riscurile asigurate si "accidente ale instalatiilor existente(scurgere, alimentare cu apa etc)" plus o raspundere civila in cuantum de 5000 euro(asta pt vecinul meu).
Ce sa facem....am trimis o reclamatie la CSA si...nimic...
Asteptam un sfat.
Va multumim!
Discuție oug 119/2007
Am initiat o actiune pe OUG 119/2007 impotriva unui debitor. La primul termen, care a fost la data de 23.03.11 debitorul a formulat o cerere de pregatire a apararii. este posibil? Va precizez ca debitorul nu a depus intampinare in termenul de 5 zile.

Astept un raspuns,
Va multumesc anticipat!