avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters118753

Activitate ContSters118753

Răspuns la discuția Casatorie
In legatura cu acest subiect as avea si eu o nelamurire daca ma poate ajuta cineva.
Aceasta dovada eliberata si autentificata de misiunile diplomatice acreditate in Romania, se obtine doar de la ambasada sau se trimite pentru aprobare in tara respectiva (in cazul meu Siria)?Este posibil ca daca nu a facut armata in tara respectiva sa nu poata obtine aceasta dovada?
Am avut un proces comercial pentru rezolutiunea unui contract.Am castigat pe fond.Am inteles ca aceasta hotarare este definitiva,executorie dar nu irevocabila.In cazul in care eu pun in executare aceasta hotarare:
1. debitorul facand apel poate cere suspendarea executarii?
2. cand se ia decizia de suspendare a executarii (la depunerea cererii pentru apel si suspendare a executarii sau la primul termen fixat pentru apel) ?
3. pentru a cere suspendarea executarii intr-un proces comercial se platescte cautiune?
Multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra
Fiind Intreprindere individuala si tinand contabilitatea in partida simpla doresc sa stiu daca pot cumpara materii prime,consumabile in sume mici pana la 100 lei si pe bonul fiscal de casa,fara factura?Daca aceste bonuri de casa trebuie obligatoriu cu stampila?
Am infiintat o intreprindere individuala,nu am inceput activitatea doar am achizitionat materie prima si doresc sa stiu daca pentru a plati CAS-ul printr-un ordin de plata este necesar deschiderea unui cont bancar pe inttreprindere individuala sau pot face acest lucru dintr-un cont deschis pe numele meu.Am inteles ca platile asigurarilor sunt deductibile si din acest motiv intreb daca ma afecteaza faptul ca platesc aceste asigurari dintr-un cont personal.
Sunt cetatean strain dintr-o tara non UE si sunt in Romania pentru a face rezidentiatul intr-un spital de stat din Bucuresti.Doresc sa stiu daca:
1. eu ca medic rezident cetatean strain am dreptul la un salariu lunar?
2. care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc?
3. unde ma pot adresa pentru rezolvarea acestei situatii?
4. ce text de lege?
Pentru ca un cetatean sirian sa se poata casatori in Romania are nevoie de acea aprobare de la Ambasada Siriei in Romania.Doresc sa stiu daca aceasta aprobare se poate obtine si in cazul in care el nu a facut stagiul militar in Siria?Cum pot proceda daca ambasada de aici nu vrea dintr-un motiv sau altul sa trimita aceasta cerere pentru aprobare (am inteles ca statul sirian aproba aceste cereri)?Ma poate ajuta un avocat pentru a obtine aceasta aprobare?
Multumesc!
Am obtinut in instanta rezolutiunea unui antecontract de vanzare-cumparare.Hotararea a ramas definitiva.Suma pe care o am de recuperat este de 62000E.Administratorul firmei debitoare este actionar la inca 3 firme.Pentru recuperarea creantei doresc sa stiu daca:
1. pentru a cere insolventa societatii debiotoare se plateste o cautiune?
2. daca se plateste taxa de timbru aceasta este fixa sau calculata la valoare?
3. ce posibilitati si ce demersuri pot face pentru a recupera aceasta suma?
4. ma poate ajuta intr-un fel faptul ca administratorul firmei este actionar la inca trei firme?si ce pot face in acest sens?
5. avand in vedere ca doar terenul pe care urma sa se construiasca imobilul are carte funciara, se poate cere trecerea acestei datorii in cartea funciara asa cum sunt trecute si bancile creditoare? si cum se poate face acest lucru?
Multumesc anticipat!
LA MULTI ANI!