Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... CONDITII CERERE INSOLVENTEI
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

CONDITII CERERE INSOLVENTEI

Am obtinut in instanta rezolutiunea unui antecontract de vanzare-cumparare.Hotararea a ramas definitiva.Suma pe care o am de recuperat este de 62000E.Administratorul firmei debitoare este actionar la inca 3 firme.Pentru recuperarea creantei doresc sa stiu daca:
1. pentru a cere insolventa societatii debiotoare se plateste o cautiune?
2. daca se plateste taxa de timbru aceasta este fixa sau calculata la valoare?
3. ce posibilitati si ce demersuri pot face pentru a recupera aceasta suma?
4. ma poate ajuta intr-un fel faptul ca administratorul firmei este actionar la inca trei firme?si ce pot face in acest sens?
5. avand in vedere ca doar terenul pe care urma sa se construiasca imobilul are carte funciara, se poate cere trecerea acestei datorii in cartea funciara asa cum sunt trecute si bancile creditoare? si cum se poate face acest lucru?
Multumesc anticipat!
LA MULTI ANI!
1 debitorul poate cere plata unei cautiuni de cel mult 10% din valoarea creantelor - in practica nu prea se intampla acest lucru
2 taxa timbru 120 lei +TJ 0.30 lei
3 deschiderea procedurii de insolventa
4 Nu