avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate manuela78

Activitate manuela78

Răspuns la discuția DOSAR DE DAUNA CARPATICA
Multumesc.
Ma ajuta foarte mult sfaturile d-voastra.
Răspuns la discuția DOSAR DE DAUNA CARPATICA
Multumesc pentru raspuns.
I-am anuntat in scris despre acest lucru si mi-au propus sa-mi dea o suma de bani sa o repar singura.
Am citit normele CSA si nu sunt de acord sa semnez o astfel de nota de plata inainte de a baga masina in reparatie.
Afara era polei, ningea, viscolea si eu ma deplasam incet cu microbuzul de transport persoane regulamentar pe banda mea de mers. O masina care venea din fata a ocolit o groapa pina cu apa, de fapt ghetari si a intrat pe contrasens. Eu am tras de volan brusc stanga , am intrat in derapaj si am ajuns intr-un sant, cu masina rasturnata pe o parte.
Celalalt conducator auto, s-a speriat , a oprit si a mers la politie .
a venit politia, a constatat accidentul, a faut PV de contraventie pentru celalalt conducator auto,( Soferul si-a recunoscut fapta) l-a testat cu fiola(nu era baut),mi-a dat asigurarea RCA si ne-a trimis la firma de asigurari ( Carpatica in cazul nostru).
Acest lucru s-a intamplat in 06.02.2010. Nici pana astazi nu a venit nu stiu ce aviz de la Sibiu (05.03.2010).
Asigurarea celuilalt este facuta in data de 04.10.2009, deci se aplica ordinul csa 20/2008.
In ce termen de la deschiderea dosarului de dauna se face cererea de despagubire.?
Ce aviz trebuie sa vina in termen de trei luni spun ei?
Nu mi-au trimis nimic scris ca vor sa mai faca investigatii?
Dupa 3 saptamani au venit sa faca poze la fata locului?
Imi tot repeta ca trebuie sa merg la un servis agreat de ei, eu vreau sa merg la reprezentanta, masina mea este fabricatie 2008, si fac transport persoane, cum sa merg la orice service de doi lei?
V a rog ajutati-ma. Nu am bani sa o fac , masina fiind avariata rau iar la judecata nu pot sa astept luni intregi.
La stabilirea rezultatului fiscal, cheltuielile privind unitatea la asig. sociale, de sanatate, somaj,respectiv conturile 6451, 6452, 6453 sunt deductibile fiscal 100%sau sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata in limita 2% din cheltuielile cu salariile personalului.
Răspuns la discuția TVA ANULARE DATORIE ASOCIAT
Multumesc, insa aceasta inregistrare se face in baza unui document. Acest document este doar o hotarare AGA?, sau mai trebuie ceva?:(
Unul dintre asociati s-a hotarat sa renunte la suma cu care a finantat firma la nevoie.Cred ca inregistrarea contabila va fi 758=4551 40000.
Intrebarea mea este daca calculez cumva si tva(cei de la finante au spus ca da) , si atunci ma las pagubasi, si daca venitul respectiv este un venit impozabil, eu asa as vrea pentru ca sunt pe pierdere.
M ultumesc mult.