avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate edigab

Activitate edigab

Am primit o citatie de la Tribunal - ANAF ma da in judecata pentru niste datorii (doar dobanzi si penalizari) am platit acum cativa ani contributiile si TVA. Suma ar fi de 18000 lei si niste creante, cred din bilant 20000 lei. Ma duc pe 6 aprilie la tribunal, ce mi se poate intampla?Am fost admin la firma mea de transport dar nu a mai mers si dupa ce am vandut masinile am platit contrib si tva dar au mai ramas penalitati si dobanzi. Imi este f teama...Rog un raspuns...
Buna ziua,
pe scurt...tatal a avut actiuni la firma unde a lucrat, intre timp a decedat, firma a vandut una din cladiri+teren dar nu am fost anuntati. Mama unica mostenitoare a facut succesiune si pt actiuni si cand a fost la sediul firmei a aflat ca a fost vanduta acea cladire si terenul (firma avea doua sedii) si i sa spus ca atunci cand se va vinde si a doua cladire plus un alt teren (nu mai au activitate) se vor acumula banii. Nu mi se pare normal altii au luat banii de la prima vanzare si noi...ce se poate face?
Multumesc
Buna ziua,
am o firma fara activitate de ceva vreme dar cu datorii la stat, au crescut f mult penalitatile si dobanzile, suma fiind f mare, exista vreo posibilitate sa platesc doar datoria in sine (toti banii odata)? Este un stres f mare si vreau sa scap de firma...platind datoria.
Multumesc,
Buna ziua,
tatal decedat , mama mostenitoare vrem sa vindem apartamentul ce impozit platim la vanzare?

Multumesc
Buna ziua,
am o mare problema, tatal a decedat in septembrie 2010 eu sunt singurul copil, in termen de 6 luni am facut declaratii de acceptare succesiune-mama si eu de renuntare, problema este ca la intocmirea declaratiilor notara nu mi-a spus ca eu ca si copil al defunctului daca renunt au dreptul alte rude cum ar fii fratele tatalui meu, daca stiam nu facem renuntare. Acum cand sa facem succesiunea ne-a cerut si declaratie a fratelui tatalui meu, daca in termen de acele 6 luni nu a mai intervenit nimeni asupra succesiunii ne mai trebuie si alte declaratii?

Multumesc,
Răspuns la discuția credit cu polita de asigurare
Am fost la asigurator Garanta in prima faza nu mi-au gasit polita apoi m-au sunat si mi-au spus ca exista o polita de asigurare de risc financiar nu de viata si doar pt accidente nu boala, pentru a intra in posesia unei copii mi-au cerut ceva acte. Am fost la banca pentru a solicita sa micsoreze rata (pt a plati ratele pana fac acel certificat si apoi sa intru in posesia asigurarii )si mi-au spus ca nu se poate fara acel certificat de mostenitor, cand le-am spus ca am fost la garanta si raspunsul primit de la ei puteam sa-l obtin si de la banca fara sa mai merg eu sa caut, directoarea sucursalei m-a intrebat ca de unde stiu ca e la garanta si i-am spus ca de la angajata ei apoi sa dus la ea au vorbit si mi-au spus ca mai dau ele un mail in centrala si sa astept sa nu fac acel certificat sa vedem ce raspuns primesc de la ei. Nu stiu de ce atata mister....banca nici nu stie ce fel de polita exista.
Răspuns la discuția credit cu polita de asigurare
La contractarea creditului nu a fost intrebat daca sufera de vreo boala pentru ca nu s-a intocmit atunci polita ci ulterior si a fost doar sunat si informat nici macar chemat sa semneze ceva la banca sau sa ne dea vre-un exemplar. Oricum nu avea ce boala sa declare deoarece cancerul i-a fost depistat in martie 2010 am facut tot ce a fost posibil dar din pacate am pierdut lupta in septembrie 2010.
Ce nu inteleg de ce atata mister la banca nu vroiau sa-mi spuna la ce firma de asigurari a fost intocmita polita si m-au pus sa completez o cerere de despagubire catre o alta firma de asigurare....
Iar in legatura cu succesiunea o sa ma mai interesez nu stiu prea multe...oricum chiar daca fac sub forma de beneficiu de inventar (cred ca asa este corect) creditul tot trebuie platit...
Buna ziua,

am o problema, tatal meu a contractat un credit in 2006 la o banca Bancpost ulterior a fost sunat si i sa comunicat ca a fost incheiata o polita de asigurare de viata indiferent ca vrea sau nu dar nu a fost chemat la banca sa semneze nimic doar informat telefonic. Acum in septembrie a decedat in urma unei boli am anuntat la banca am dus toate actele ce mi-au cerut, mentionez ca mi le-au solicitat pe rand la 2-3 saptamani mai cereau ceva , acum mi-au spus ca era asigurat doar in caz de deces in urma unui accident (conform contract de credit asa este dar cand s-a facut creditul noua nu ni s-a spus nimic de nici o asigurare ci ulterior telefonic deci exista alta asigurare). Am solicitat o copie dupa acea polita si mi-au spus ca nu pot sa-mi dea , iar un raspuns oficial din partea bancii doar dupa ce duc certificatul de mostenitor dar eu vreau un raspuns de la asigurator (cred ca nu mai lucreaza cu acea firma de asigurare Garanta). Nu am posibilitatea financiara acum sa fac succesiunea. Ce pot face? Platesc ratele in continuare pana fac succesiunea si duc acel certificat? Ce treaba are certificatul de mostenitor cu asigurarea?
Multumesc anticipat de raspuns.
Buna ziua
nu stiu daca aici este locul potrivit de a va adresa o intrebare privind predarea unei firme cu datorii la stat , vreau sa stiu daca o predau in ce masura sunt afectati cei doi fosti angajati avand un vedere ca nu am mai platit darile catre stat? somaj, sanatate...
Multumesc