avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Amalgam

Activitate Amalgam

Răspuns la discuția Internship firma IT
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

In ce conditii se poate se pot accepta interni intr-o firma mica de IT? Am primit solicitari in acest sens si as vrea sa stiu ce formalitati trebuie intocmite pentru a fi in regula. Pot fi interni doar cei ce inca sunt studenti sau si proaspat absolventi de studii superioare ce vor sa faca internshipul pentru acumulare de experienta?
Multumesc mult!


Răspuns la discuția Renuntare asociere SRL
Multumesc mult pentru raspuns!
Buna,
in 2008, impreuna cu un prieten, am facut o firma de care momentan se ocupa mai mult asociatul meu. Am trecut prin momente dificile, criza, lipsa de experienta dar momentan este profitabila si totul ar fi ok, daca as avea timp sa ma ocup de ea. Din cauza numeroaselor discutii avute cu asociatul meu am decis ca cel mai bine e sa ma retrag si sa-l las sa se ocupe singur.
Va rog, sa imi dati cateva sugestii privind modul in care m-as putea retrage.
Va multumesc!
Discuție Toneta flori...
De ceva timp tot cochetez cu ideea de a-mi deschide o florarie si va rog daca se poate sa imi sugerati cu ce pasi a trebui sa incep...Va multumesc!
Nu am facut plati in contul firmei de contabilitate, asociatul meu stabilise initial cu acestia ca serviiciile de contabilitate sa fie rasplatite facandu-le la randul sau alte servicii ce tineau de partea de promovare a firmei si mentenanta a retelei de calculatoare.
:(
In spatiul respectiv voi muta o instalatie dintr-un spatiu alaturat deoarece respectiva instalatie va fi completata cu alte utilaje iar spatiul unde se aflau anterior nu este suficient de mare. Deci activitatea ce va fi desfasurata e declarata si e trecuta ca obiect de activitate.
Buna,

revin cu o noua problema...va rog sa imi spuneti care ar fi procedura de schimbare a destinatiei unui spatiu ce pana de curand era depozit dar pe viitor se vrea a fi o hala de productie.
Va multumesc!
Inca din titlu va puteti da seama de problema mea. De contabilitatea firmei mele s-a ocupat o firma a unor cunoscuti ai unuia din asociatii mei, firma cu care nu s-a incheiat nici un contract . Am fost asigurata ca sunt ok...dar dupa ceva timp a primit o amenda....pe motiv ca nu a fost depus bilantul...Discutand cu contabilii acestia au zis ca au uitat....ba chiar au fost foarte ofticati ca am indraznit sa le zic sa plateasca amenda si sa rezolve problema....
In fine...au rezolvat ei cumva problema si am renuntat la serviciile lor... am angajat un expert contabil si l-am rugat sa imi verifice toate actele... care nu trebuie sa va mai zic erau varza....declaratii nedepuse, bilant lipsa....inregistrari eronate...
In plus au semnat toate actele, declaratii pe propria raspundere in numele meu cu toate ca nu aveau nici o imputernicire.

Ca idee...de curand coincidenta a facut sa aflu ca o asemenea situatie s-a mai intamplat altcuiva....si nu stiu cam am putea proceda...
Firma respectiva de audit si contabilitate va continua sa faca asemenea magarii cu buna stiinta sau nu... pentru ca ii stiu...mai ales ca nu au nici studii de specialitate ci doar cunostinte suspuse.....