avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate djina

Activitate djina

Răspuns la discuția cerere de anulare a unui recurs
Cred ca nu am reusit eu sa explic prea bine, deoarece nu sunt de specialitate. In ziua recursului, cand m-am prezentat la instanta respectiva, recurentul a lipsit, iar judecatorul nu a facut altceva decat sa constate lipsa timbrului, nu mi-a dat posibilitatea sa aduc vreo concluzie personala. In atare situatie, nu am altceva de facut decat sa depun aceasta cerere, nu? Multumesc frumos pt raspuns!
Buna! Am si eu o rugaminte, intrucat sunt in postura de a formula o cerere, ca persoana fizica, impotriva unui recurs, care, la data judecarii nu avea taxele achitate, conform legii. As vrea sa stiu doar cum ar trebui formulata si unde trebuie depusa aceasta cerere, astfel incat sa nu existe pericolul de fi admis, in lipsa cererii. Multumesc frumos!
Buna seara! Intrebarea si marea nedumerire este ce avem de facut in conditiile in care a fost poprita o suma in contul de la banca, in baza ordinului AVAS, fara ca, in prealabil, sa fim notificati. Banca ar sti cum ca este vorba de o datorie la asigurarile sociale, insa la aceasta data, nu inregistram datorii de nici un fel catre nici un fond sau buget, fara ca ANAF sa ne comunice acest lucru. Daca este vorba despre acele obligatii pe care le-am declarat in Declaratia de inventar din februarie 2004, oricum ar fi trebuit sa iasa la iveala ceva mai repede faptul ca se datoreaza penalitati pentru intarziere, caci de contributii neachitate nici nu poate fi discutat. Va multumesc anticipat si va doresc o saptamana reusita!
multumesc frumos pt raspuns!
Buna! In urma unui act de dare in plata incheiat intre societate si proprietarul spatiului in care se desfasoara activitatea, (proprietarul este si administratorul societatii), urmeaza ca, lunar, societatea sa achite chirie pentru spatiu, de asemenea in baza unui contract de inchiriere. Intrebarea mea este ce document emite proprietarul - ca persoana fizica - astfel incat aecsta sa fie document justificativ in contabilitatea societatii. mentionez ca societatea este platitoare de impozit pe profit. multumesc.