avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate iurcut dumitru

Activitate iurcut dumitru

Pentru pensionari militari la care sa facut recalcularea pensiei pentru stagiile din viata civila in anii 2011 2012.Aceste recalculariri fac obiectul O.U.nr1/2013?
recalcularea pensiilor militare pentru stagiile din viata civila care sau facut in 2011 2012 fac obiectul recalcularii conform deciziei curtii constitutionale/?
Am o rugaminte cine ma poate ajuta. Dupa ce am contestat decizia de pensionare de doua luni am primit raspuns de la comosia de contestatii precum ca mi sa admis contestatia,dar nu am primit nici un raspuns de la casa de pensii,normal nu trebuia sa mi se comunice decizia derevizuire din oficiu sau trebuie sa mai fac ceva demersuri?
am contestat decizia de pensioanare si dupa sase luni am primit raspuns de la comisia de contestatii precum ca mi sa admis contestatia ,in continuare mai trebuie sa fac ceva demersuri sau comisia comunica hotararea la casa de pensii pentru revizuire?multumesc anticipat.
si contributia la pensie trebuie sa platesc?
da ca sunt angajat cu norma intreaga pe perioada nedeterminata si am pfa inregistrat cu jumatate de norma de venit, pentru pfa sunt obligat sa platesc asigurarea de sanatate?
am depus la casa sctoriala de pensi documentatia de recalcularea pensiei pentru stagiile din viata civila care nu au fost luate in calcul ,in luna aprilie 2011,nici la ora actuala nu am primit nici un raspuns ,am sunat la casa de pensii m.a.i.,si mi sa raspuns cu mare greutate si scurt precum ca nu au program informatic.Ma poate ajuta cineva ce trebuie sa mai fac. Va multumesc.
o intrebare pentru un coleg.barbat nascut in13 iunie 1956 a fost cadru militar 18 ani si 3 luni cu tot cu scola militara si mai are 3ani lucrati inainte de cariera militara sidupa trecerea in rezerva amai lucrat in viata civila13 ani mentionez ca si acum este incadrat in munca intrebarea este cind poate beneficia de pensie si in ce conditii multumesc anticipat si scuze pentru greseli de ortografie
am trimis pe 20 februarie 2011 cererea cu acte cu stagii de cotizare ce nu miau fost luate incalcul la stabilirea pensiei militare dupa legea164 in anul2010 sinu am primit nici un raspuns daca poate cineva sami spune ce trebuie sa mai fac in continuare