avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate flore_inger

Activitate flore_inger

Buna seara ...vreau sa va intreb daca angajatorul are obligatia de a asigura angajatilor apa potabila de baut..Este vorba despre o institutie patronata cu vreo 60 de angajati in care angajatorul nu vrea sa ofere apa chiar a punctat faptul ,,ca nu sunt obligat sa va aduc apa,,.Daca exista un cod sau articol in codul muncii in care se specifica faptul ca nu este obligat sa ofere apa angajatilor sau viceversa va rog sa-mi comunicati..Astept raspuns multumesc frumos
si legat de datele ce le-am dat numele adresa nr de cont si codul swift ?
Buna..am fost inselata.Am trimis un colet in Londra si persoana respectiva trebuia sa imi bage banii in cont.Mi-a trimis dovada ca ar fii bagat banii in cont eu am dat drumul la colet dar apoi vroia dovada ca am pus coletul dar totul era facatura.De abia acum mi-am dat seama.Spuneti-mi ce este de facut.Precizez ca i-am dat nume, adresa, nr de cont, cod swift.Imi poate folosii si datele ? Sa imi fac alt cont ? va rog raspundeti-mi daca mai pot sa-mi recuperez produsul unde apelez si daca ii necesar sa imi schimb datele de la banca..multumesc
Buna..a-si dori sa va intreb ce este de facut in cazul meu cum se procedeaza...Copilu meu face 2anisori in 5 iulie...eu ar trebui sa incep serviciul in 5 iunie ? Iar pana in 5 iulie sotul ar trebui sa stea el o luna acasa...Se poate refuza ?Iar in cazul refuzuluivce acte trebuie depuse si unde ? Multumesc anticipat
Buna...a-si dori si eu sa va intreb cum se procedeaza in cazul meu...in 10 oct0mbrie 2013 m-am angajat dupa care am aflat ca sunt insarcinata....am nascut in 5 iulie 2014....contractul de munca il aveam pe determinat pana in aprilie 2015.in iulie 2016 mi se termina ccc...intrebarea mea ar fii...cei de la firma sunt obligati sa-mi prelungeasca contractul de acolo de cand a fost suspendat sau nu sunt obligati...iar in cazul in care nu ma vor mai lua as putea sa intru in somaj?
Buna...Spunet-mi va rog daca mai este valabila legea in privinta unui salar pe unitate la nasterea unui copil...si daca orice angajator ii obligat sa ofere acest salar...si cat reprezinta acesta...multumesc astept raspuns
Răspuns la discuția Zile de concediu de odihna ramase
Optez pentru 2 ani de zile...
Buna spuneti-mi va rog ce se intampla cu zilele de concediu de odihna in cazul in care intru in prenatal...tin sa precizez ca de la inceputul lui ianuarie mi-am luat 9 zile de concediu de odihna.Noi pe an am avea 25 de zile...multumesc astept raspuns
Buna.A-si dori sa va intreb daca am dreptul sa imi iau 6 zile de concediu de odihna din anul 2014.Tin sa mentionez ca luna lui ianuarie am fost in medical apoi februarie am lucrat-o,o saptamana din martie am lucrat apoi am intrat in medical si ar mai fii 6 zile de pe martie si pe acestea am optat pt concediu de odihna.Vreau sa mai mentionez ca sunt gravida de aceea am atatea medicale si la 1 aprilie imi expira contractul...multumesc
Buna spuneti-mi daca voi fii afectata intr-un fel la salar sau daca va fii probleme.Am concediu medical de ieri 10 martie 2014 pana in 21 martie 2014.Data de 21 va pica intr-o vineri.De luni imi voi lua alt medical cu alt cod de diagnostic.Are ceva ca va fii pauza aceasta de 2 zile de sambata si duminica?tin sa mentionez ca sambata si duminica la noi nu se lucreaza.multumesc astept raspuns