avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate viogaf srl

Activitate viogaf srl

Buna ziua,
Dc deschid un punct de lucru si as dori sa amplasez o reclama luminoasa sa se vada si sa pun ceva afise pe spatiu am nevoie de autorizatie de la Primarie???si dc aveti idee cam cat ar costa va rog frumos sa imi spuneti si mie....
Răspuns la discuția ajutor
va multumesc.....eram foarte contrariata pentru ca cineva care lucreaza chiar la mediu mi-a spus k nu e nevoie de autorizatie de la mediu...., iar de partea cu colectare a uleiurilor si anvelopelor uzate am inteles...
Multumesc ink o data
Discuție ajutor
va rog frumos imi precizati si mie daca deschid un punct de lucru cu obiect de activitate pentru servicii de vulcanizare, echilibrare, schimb ulei si vanzare anvelope am nevoie sau nu am nevoie de autorizatie de la mediu???
Si de ce alte autorizatii as mai avea nevoie...
va multumesc pentru raspunsuri.....
Daca am achizionat marfa de o anumita valoare de la o x soc comerciala..........si am achitat marfa respectiva prin chitanta........dar societatea de la care am achizionat marfa nu a platit la randul ei catre furnizorii de la care a luat marfa, ma pot sesiza pe mine???este posibil sa imi ia mie marfa???puteti va rog frumos sa imi precizati si cadrul legal?

Va multumesc mult de tot
Va rog frumos am o nelamurire....
In cazul unui ONG care are ca scop activitatea de consultanta si indrumare profesionala cum inregistrex in ctb cotizatiile pentru membrii.
Cand facturez cotizatiile le trec direct pe 731 sau le trec pe venituri doar in momentul cand le incasez???
Daca le trec direct pe venituri cand si facturez nu ma incarc cu facturi neincasate, daca ei platesc dupa nu stiu cate luni????

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția urgent ong
multumesc frumos pentru raspuns
Discuție urgent ong
VA rog mult de tot sama lamuriti si pe mine......suntem ong si lunile trecute am achizionat steme(tablouri pt membri) de la o firma si le-am facturat membrilor cu un adaos infim pot sa zic.
Conform OG nr. 26/2000 am inteles ca avem voie cu conditia ca profitul sa fie folosit cu scopul principal al pers juridice.
Acum ctb spun ca tb sa platim nu stiu ce impozit.....in loc sa ne spuna at cand le-am achizionat, erau prea OCUPATE presupun.
Ma lamuriti si pe mine va rog frumos....ce urmeaza? aveam voi sau nu???/ce impozit trebuie platit acum???
Răspuns la discuția concordat preventiv
Multumesc frumos pentru raspuns.....atunci nu am alta solutie decat sa cer schimbarea lichidatorului, care face tot posibilu sa imi dea toate proprietatile pe nik.....desi prea multe sanse de izbanda nu am
Buna ziua,
Am si eu o rugaminte va rog frumos.........
In 2005 am infiintat o societate cu un anumit obiect de activitate....dupa 2 ani nu am mai putut achita anumite datorii fata de un furnizor si mi-a deschis procedura de faliment.
Banca normal ca a "ajutat" si mi-a propus tot in perioada critica 2005-2007 achizitionarea de un imobil pt care normal ca nu am mai putut plati rata si dobanda si sau adunat ceva penalitati consistente iar acum, am deschis proces de vreo 2 ani. Administrarea a cazut in atributia unui judecator sindic si a unui lichidator care vor executare silita....
Intrebarea mea este: In cazul meu se mai poate discuta de deschiderea unei eventuale proceduri pentru aplicarea legii concordatului preventiv???


Va multumesc si va rog mult am nevoie de un raspuns