avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate tudo1967

Activitate tudo1967

Buna ziua,
Tatal meu are 2 ha teren date in arenda la asociatia agricola din sat. Terenul a fost cultivat cu grau si acum dupa recoltare au stabilit ca fiecare proprietar de teren sa primeasca 370 kg grau/ha. Din aceasta cantitate le opreste obligatoriu cantitatea de 50 kg/ha impozit pe venit.
Este corect ce se intampla? In baza carei legi?
Oamenii astia de la tara folosesc acest grau ca hrana pt ei si animale, ca nu au alte venituri.
Multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Copii mostenitori
da, e in viata.
Parca, totusi, ea e mai vioaie decat el:D
Răspuns la discuția Copii mostenitori
da, a fost facuta succesiunea.
Multumesc mult pt raspuns. E nedrept sa ne trezim cu fratii si nepotii ei in curtea tatei.
In familia mea e o situatie tare incalcita:
Mama a decedat acum 10 ani, tatal s-a recasatorit si imediat dupa asta a inceput sa construiasca o casa. A vandut apartamentul pe care il dobandise in timpul casatoriei cu mama si toti banii i-a investit in aceasta casa.

Actuala sotie nu are copii, noi suntem 2 frati.
Acum, mie imi este clar ca, fiind construita in timpul casatoriei, casa este bun comun sotilor.
Intrebare: In cazul decesului ei, tinand cont ca nu are copii, vin la mostenire alte
rude? Sau noi copiii tatei suntem considerati si mostenitori ai ei?

Multumesc anticipat.
Calculam impozitul pe profit la trim 4 2010 tinand cont si de rezultatele celorlalte 3 trimestre?
Cazul meu e acesta: primele 3 trimestre = pierdere=> impozit minim 550 lei
trim 4 luat individual = profit
per total an este pierdere, dar cum trim 4 are alte reguli, nu stiu cum sa fac.
Unde a fost publicat textul ordonantei pentru dezbatere publica?
In afara de cateva fraze extrase din text, nu avem alte informatii in privinta acestei ordonante.
Va rog sa imi spuneti, acum ca nu mai facem plati anticipate in contul impozitului pe profit si ramane in vigoare impozitul minim, luam ca reper cifra de afaceri din anul 2009 pentru stabilirea acestuia, sau ramane valabila cea din 2008?
Multumesc anticipat.
Multumesc mult.
Un contabil "destept" zice ca pe 25 febr. 2010 e termenul de plata.
Ce termen este pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor, pentru trim. 4, 2009.