Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venitul obtinut din arendarea terenului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venitul obtinut din arendarea terenului

Buna ziua,
Tatal meu are 2 ha teren date in arenda la asociatia agricola din sat. Terenul a fost cultivat cu grau si acum dupa recoltare au stabilit ca fiecare proprietar de teren sa primeasca 370 kg grau/ha. Din aceasta cantitate le opreste obligatoriu cantitatea de 50 kg/ha impozit pe venit.
Este corect ce se intampla? In baza carei legi?
Oamenii astia de la tara folosesc acest grau ca hrana pt ei si animale, ca nu au alte venituri.
Multumesc anticipat pt raspuns.
Da, este corect. In temeiul art. 61 si 62 Cod fiscal orice persoana care realizeaza venituri din cedarea folosintei bunurilor este obligat sa plateasca impozit pe veniturile obtinute astfel.