avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate kingmarica

Activitate kingmarica

Buna ziua , am contribuit din 2007 decembrie la un fond de pensie facultativa, pana aztazi , 8 ani si 8 luni , ca participarea mea ca angajat din banii mei . Am implinit 60 de ani si fiind si in pensie de invaliditate de gradul III.,indeplinesc conditiile de pensionare acum si doresc ca sumele acumulate sa-mi fie platite . Se poate alege si in transe pe periode pe care eu le stabilesc ?
Se vor retine din banii mei platiti impozit pe venit 16% si contributie de sanatate 5,5%, din activul net cumulat conform noilor reglementari ? Daca platile lunare sunt sub 1050 lei si asa se vor retine impozite ?
Cum asa? Participantii la o pensie facultativa la varsta la care devin eligibili afla , ca de fapt pensiile lor se impoziteaza , din banii pe care au platit odata impozitati din salariile lor!

va rog sa-mi raspundeti, multumesc
Nu conduc, sunt sub tratament.Sunt in concediu de boala,voi conduce dupa ce revin la munca.
Buna ziua , sunt sofer profesionist cu atestat , pfa.De o luna am inceput sa vad mai rau cu un ochi si mi s-a diagnosticat o boala la ochi care necesita tratament lung si costisitor. Intrebare :Costul consultatiilor , tratamentul se poate deduce din cheltuieli la pfa?Demonstrez cu acte medicale toate cheltuielile.Multumesc,
Sunt PFA autorizat, taxi,tin contabilitate in partida simpla .
1.Impozitul pe venit platit trimestrial pt. anul 2013 se poate inregistra in contabilitate ca si cheltuieli deductibile?Daca nu am inregistrat in jurnalul incasari-plati la data platiilor se poate inregistra in 2013 in aceasta luna ulterior ?Multumesc,
Sunt Pfa. de meserie taximetrist independent, la inceputul anului 2013 am declarat cu declaratia 600 venitul minim cf. legii.(741 lei/luna)
In declaratia 200 venitul net realizat efectiv pt. 2012 este 4326 lei pt. 12 luni , adica 361 lei/luna sub salarium minim pe economie. Nu mai am bani sa platesc contributia aceasta foarte mare in comparatia cu castigul realizat.
Intrebare .1
Ma incadrez astfel in categorii de PFA care nu datoreaza contributii la pensii si implicit CAS?Pot sa depun la finante declaratie rectificativa de 600 in acest sens?Exista posibilitatea sa renunt la contractul meu de asigurari si sa nu mai platesc nimic pt. pensii de acum incolo?
Intrebare .2
De la 1 iulie 2013 impozitul forfetar se refera si la PFA -pt. taximetristii independenti?
Astept raspunsul dvs., multumesc
Buna ziua, avem o problema cu chiriasii care locuiesc peste noi.
De 8 luni de cand stau ei acolo , noaptea nu mai putem dormi din cauza lor.Vin noaptea, chefuiesc, urla,sunt nesimtiti intr-un cuvant, nu se gandesc ca o familie trebuie sa se odichneasca sub ei.Nu ii intereseaza.
Ce putem noi sa facem? Am vorbit cu proprietarul ,de mai multe ori sa ia masuri ,
am abordat pe respectivii , nimic, acum nopti in sir nu mai dormim din cauza lor,in fiecare noapte ne tulbura linistea.
Am pus in tocul usii hotarirea consiliului local cu privire la orele de liniste , ca orele de liniste trebuie respectate, nimic, nici o schimbare.
Deja suntem in pragul disperarii.
Intrebari: 1.Care este calea legala de a putea rezolva situatia si sa scapam de acesti chiriasi?Proprietarul primeste o chirie buna si nu vrea sa-i lase.
2.Daca nu sunt inregistrati in cartea imobil respectivii, ce se intimpla?
3.Locuinta prima casa se poate inchiria?

Va rog sa ne raspundeti, si sa ne consiliati in aceasta problema.Multumesc,
Discuție CECURI REFUZATE
1.Sunt angajat la o societate comerciala si am semnat cecuri la plata inca in anul trecut in in vara.Am drept de semnatura dar nu sunt administratorul firmei.Aveam banii in cont dar cum avem credit ne-a luat banca si am intrat in Cip.
Ce repercusiuni atrage dupa sine ca s-a refuzat cecul?Eu o sa raspund si penal?
2.Se poate ca o firma sa depuna pentru aceeasi datorie doua cecuri la plata , primul fiind refuzat si dupa o luna sa depuna a doua fila tot pentru aceeasi datorie?