Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CECURI REFUZATE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CECURI REFUZATE

1.Sunt angajat la o societate comerciala si am semnat cecuri la plata inca in anul trecut in in vara.Am drept de semnatura dar nu sunt administratorul firmei.Aveam banii in cont dar cum avem credit ne-a luat banca si am intrat in Cip.
Ce repercusiuni atrage dupa sine ca s-a refuzat cecul?Eu o sa raspund si penal?
2.Se poate ca o firma sa depuna pentru aceeasi datorie doua cecuri la plata , primul fiind refuzat si dupa o luna sa depuna a doua fila tot pentru aceeasi datorie?
1. Daca la momentul emiterii filei CEC in contul societatii exista suficient disponibil pentru a acoperi valoarea acestuia nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii prevazute si pedepsite de Legea cecului (Legea nr. 59/1934) si nu va putea fi angajata raspunderea dvs penala.
2. Daca au fost emise doua cecuri pentru doua sume diferite raspunsul este afirmativ.
incidenta bancara, plangere penala, faliment.