avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Schafy

Activitate Schafy

Am un contract cu durata nedeterminata, 5 zile pe saptamana, 8 ore pe zi. In perioada 15 iunie-15 septembrie nu mai lucram, iar patronul nu ne mai plateste nici un salar. Va indic faptul ca nu solicitam concediu fara plata. In ce baza poate el face aceasta intrerupere a activitatii fara sa ne plateasca nici un ban si fara sa ne desfaca contractul de munca. Nici in contract nu apare aceasta intrerupere a activitatii. Va multumesc.
Discuție Normare munca
Lucrez la o brutarie unde fabricam cornuri pentru elevi. Anul trecut patronul ne-a fixat o norma de 18 malaxoare in 8 ore de munca. Acum ne-a marit norma la 20 in acelas interval de munca, trebuind sa renuntam la pauza de masa pentru a reusi sa le facem. As dori sa intreb in ce baza se face normarea muncii si cine este abilitat sa ne normeze munca prestata in 8 ore? Va multumesc.
Am fost executata silit sa-mi inapoiezi copilul la domiciliul de baza din Italia, de catre tatal acestuia. In acest moment ne judecam pentru custodia minorului. Vreau sa stiu cheltuielile de executare silita cine mi le trimite si cum se pot plati? Daca nu le platesc ce se intampla? Va multumesc.
Discuție vizitare minor
Pe baza unei ordonante presedentiale am primit dreptul sa-mi vizitez copilul. Mama refuza sa-l vad si imi pune tot felul de piedici. Ba ca e plecata, ba ca e la gradinita, etc. De fiecare data cand merg sa-l vad pleaca de acasa impreuna cu copilul. In aceasta situatie ce pot face?? Nu vreau sa incalc vreo lege, ma puteti ajuta?
Cum pot afla daca patronul la firma care lucrez plateste asigurari de sanatate pentru mine? Nu semnam state de plata si nu avem nici fluturas de salar. Multumesc
Eu sunt mama unui baietel de 4 ani. Sunt in Romania cu minorul, iar tatal in Italia. Minorul s-a nascut in Italia, ambii parinti fiind cetateni romani. De competenta carui tribunal este procesul de incredintare minor? Tatal a deschid proces in Italia, iar eu aici in Romania.
Sunt mama unui baietel de 4 ani rezultat dintr-o relatie de concubinaj cu un cetatean roman pe teritoriul italian. Dupa 2 ani de violente din partea lui, am plecat dintr-un centru de protectie unde am fost internata cu copilul de statul italian in urma violentelor tatalui. Nu am avut acordul lui de a pleca. Acesta a anuntat autoritatile italiene, a avut loc un proces unde mi s-a solicitat suma de 4000 de euro sa ma apar,avocatul fiind dat din oficiu. Neavand suma necesara, acesta nu ma aparat si am primit un an de inchisoare cu executare. Ce pot pati daca sunt pe teritoriul Romaniei si am proces deschis de acordare custodie minor deschis in Romania?
Sunt mama unui baietel de 4 ani.Sunt cu el in Romania, iar tatal acestuia in Italia. Acesta a deschis proces de incredintare minor pe teritoriul Italiei,copilul fiind nascut acolo. Am solicitat avocat din oficiu pentru a-mi castiga copilul,am primit raspuns de la autoritatile italiene ca mi sa acordat, dar m-am trezit dupa 3 luni ca procesul sa terminat acordandu-se custodia tatalui. In hartiile pe care le-am primit de la tata am vazut ca sa judecat in lipsa mea si fara aparator. Nu am fost notificata de statul italian de cele intamplate la proces. Ce este de facut? Este valabila sentinta data pe teritoriul italian? Ce pot pati daca nu-i duc copilul in Italia?
Am trait in concubinaj 4 ani, relatie din care a rezultat un copil. Copilul este recunoscut de tata. Din anul 2008 suntem separati, iar copilul este la mine in crestere si educare. Custodia nu a obtinut-o nimeni,procesul aflandu-se pe rol. Eu ma aflu cu copilul in Romania , iar tatal in Italia. Doresc sa aflu daca tatal trebuie sa plateasca pensie de intretinere si daca da cum pot proceda. Mentionez ca din 2008 nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului, procesul de custodie nu sa terminat si de aproape doi ani ma chinui singura. Va multumesc.
Discuție Amenintari
Sunt mama unui baietel de trei ani. Eu ma aflu in Romania, iar tatal in strainatate. Custodia nu o are nimeni acordata. Copilul tine legatura cu tatal sau prin telefon, dar acesta de fiecare cand suna si apuca sa vorbeasca si cu mine, ma injura, ma ameninta, ma face in toate felurile. Nu mai suport. Ce pot face in cazul acesta? Cand la telefon raspund parintii mei face si cu ei la fel. Ne tine intr-un stres zilnic. Ce pot face in cazul acesta? Va multumesc.