avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate Franken

Activitate Franken

Răspuns la discuția CFP
pentru cei care au CFP din noiembrie 2009, va ramane acelasi procent de 25% si in 2012?
Multumesc!
Imi puteti spune o baza legala, ceva ? (in afara de lg 307/2006)
Primariile din comunele a caror populatie este sub 3000 de locuitori au voie sa angajeze un cadru tehnic PSI (functionar public) ?
Un functionar public face o cerere de incetare a raporturilor de munca(demisie), iar conducatorul institutiei respinge aceasta solicitare nefiind de acord. Ce se poate intampla in acest caz?
Si ce se poate intampla daca functionarul se poate razgandi intre timp, in sensul ca doreste sa ramana in continuare la locul de munca? Ce documente(solicitari) va trebui sa intocmeasca?

Exista vreo prevedere legala prin care institutiilor publice le este interzisa achizitia de utilaje( ex: pentru deszapezire,salubrizare,etc) ?
este vorba de pietris/balast
Buna ziua!

Am o nedumerire si va rog sa ma ajutati: Am in vedere achizitia unui produs in valoare de 50.000 euro, numai ca acum nu dispun decat de 14.000 euro iar anul viitor nu stiu ce buget voi avea pentru a achizitiona si restul. Vreau sa stiu daca pot sa initiez acum o incredintare directa in valoare de suma de care dispun acum. Sau, ce procedura ma sfatuiti sa aplic?

Multumesc!
Buna ziua!
Vreau sa stiu si eu daca este obligatorie depunerea bilantului contabil pentru o Societate Comerciala care are activitatea suspendata pentru 3 ani, incepand cu luna iunie 2010.
Uhhh :worthy:
Va multumesc!
Buna ziua!
Am si eu o nelamurire si va rog sa ma ajutati. Acum vreo 10 ani am avut un abonament de telefonie cu [FURNIZOR]. Mi-am platit toate facturile la timp,indiferent de suma...in momentul in care perioada contractuala era spre sfarsit(2 ani) am sunat la Serv. Clienti si am optat pentru o alta optiune tarifara mai mica(5 $), fapt ce s-a si realizat fara sa mai semnez un alt contract,etc...La putin timp dupa acest lucru mi-a disparut telefonul,implicit cartela si abonamentul...am anuntat acest lucru catre [FURNIZOR] si mi-au zis ca abonamentul este blocat din momentul acela. Dupa o vreme, ma trezesc acasa cu o somatie de plata din partea [FURNIZOR] cu o suma de 300 lei(la vremea aceea). Iarasi am sunat si le-am explicat ca eu nu am de plata acea suma, abonamentul meu fiind blocat, eu renuntand la serviciile [FURNIZOR] odata cu blocarea abonamentului. Acest lucru se intampla prin 2001.
Incepand de prin 2007-2008 m-am trezit cu tot felul de somatii scrise sau apeluri telefonice de la o firma de recuperare creante, carora le-am spus din capul locului ca nu am nicio datorie fata de nimeni si i-am rugat sa inceteze...intr-un final i-am rugat sa ma actioneze in instanta si sa ma lase in pace. Acum 2 zile ma trezesc cu o adresa de la aceeasi societate de recuperare,precum ca mi s-a intocmit un dosar de executare,etc,etc.
Vreau sa stiu daca patesc ceva,tinand cont de perioada mare, de 10 ani, de cand spun ei ca exista acel debit si mai ales ca eu nu mai sunt in posesia chitantelor care sa ateste ca am dreptate(ca doar nu imi transformam casa in arhiva cu tot felul de chitante)?

Va multumesc!