avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate myagh86

Activitate myagh86

Mai este obligatoriu Inregistrarea ca operator de date cu caracter personal pentru o societate comerciala care administreaza un site web cu locuri de munca?
Cv-uriile condidatiilor care se afla pe acest site sunt vizibile doar angajatoriilor care au un cont de angajator pe site.
Multumesc
Nu stiu unde capteaza si stocheaza imaginiile.
Cum pot sa aflu?
Multumesc
Sunt monitorizat de o camera de supraveghere fara acordul meu.

Buna ziua.
Un vecin persoana fizica a montat in regie proprie pe partea exterioara a cladiri o camera de supraveghere ( casa nu are gard la strada este construita direct la limita proprietati/trotuar, camera montata este mult iesita in strada 1 metru fata de acoperis), aceasta camera este focalizata pe intrarea mea in curte. Acum sunt filmat fara acordul meu.
Se poate inlatura aceasta camera sau se poate face o sezizare catre organele abilitate in acest domeniu?
Multumesc.
Serviciu achitat care nu a mai fost livrat.

Buna ziua.
Am achitat unui PFA prin Op in baza facturiilor emise de el serviciul de realizare a unui Web site, serviciu care nu a fost finalizat de catre PFA.
Acest PFA a fost gasit printr-o recomandare si nu am incheiat un contract de prestarii servicii, sigurele documente sunt facturiile emise de catre el, plata se poate dovedii cu extrase de cont.
Pot sa imi recuperaz plata prin metode legale facuta catre acest PFA?
Multumesc.
Buna ziua.

Pentru o platforma de recrutare on-line sunt necesare avize/ autorizatii de la Ministerul Munci?
Sau de la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal?
Aceasta platforma de recrutare on-line aduce impreuna angajatul si angajatorul,
Angajatorul este cel care selecteaza condidatii in baza CV-ului, practic noi nu facem parte din procesul de selectare al candidatiilor.
Buna ziua.

Pentru o platforma de recrutare on-line sunt necesare avize/ autorizatii de la Ministerul Munci?
Sau de la Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal?
Aceasta platforma de recrutare on-line aduce impreuna angajatul si angajatorul,
Angajatorul este cel care selecteaza condidatii in baza CV-ului, practic noi nu facem parte din procesul de selectare al candidatiilor.
Furnizorul nu colaboreaza decat cu persoane juridice ceea ce nu e cazul meu.
In tara am gasit la parcuri de dezmembrari piesa sh si nu o doresc sh. Este o piesa de siguranta ( modul abs).
Eu vreau sa stiu daca vanzatorii fac un abuz sau au o baza legala cand impun aceste conditii?
Multumesc pentru ajutor


Adrian Dimitriu a scris:

De ce nu cumpărați dvs direct? Veți descoperi că nu e o problemă legală ci una de comoditate: furnizorul extern nu vrea să-și complice viața cu un potențial client dificil pentru o singură tranzacție. De ce credeți că piesa dvs nu e de găsit în țară? Ei bine, nu merită efortul comercial.

nu vreau sa o returnez, dar nu mi se pare normal la prima vedere sa mi se impuna ca nu pot returna un produs.
Imi puteti spune o lege care stipuleaza aceste criterii?
Acesta este un abuz din partea vanzatoriilor/importatoriilor sau au o baza legala?
multumesc pentru ajutor

Buna seara.
Doresc sa cumpar o piesa noua pentru masina, am fost la mai multe magazine de piese auto, vanzatori de acolo au spus ca piesa de care am eu nevoie nu se afla pe stoc la furnizori dar poate fi adusa printr-o comanda speciala ( comandata la producatorul masini in afara Romaniei) care dureaza intre 3 si 6 zile lucratoare, se achita pretul piesei in avans in baza facturi proforme, pana aici totul ok.
Problema este urmatoarea vanzatori au spus ca dupa ce am comandat piesa eu nu mai pot sa anulez comanda, sau sa returnez piesa in cauza.
Este legala aceasta practica a magazinelor de piese auto?
Sunt situati in care produsele ( in cauza piesele auto) nu mai pot fi returnate sau comenziile anulate de catre cumparator?
Multumesc.
Buna ziua.
Doresc sa infintez o bursa de transporturi rutiere de marfa intern si international.
Noi prin intermediul acestei burse punem in lagatura cererea cu oferta (clientul cu transportatorul).
De ce acte,avize,autorizatii,licente avem nevoie pentru a deschide aceasta bursa de transporturi.
Multumesc anticipat pentru ajutor.