avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate tatianab70

Activitate tatianab70

Buna ziua! As dori sa stiu daca vand un spatiu comercial si masina care sunt pe firma ce se va plati la stat sau cat se va plati din suma obtinuta ? Ce voi plati impozit sau cas sau ce la stat ? Va multumesc anticipat
Buna ziua ! sunt asistenta medicala la o scoala apartinem de primarie dar banii pt salarii vin tot de la guvern ca toti cei din sanatate. primaria a spus ca noi nu vom primii cei 25% la salariu din 1 ian. 2018 si drept urmare vom avea la salariu net mai putin au spus ca ei asa au interpretat legea salarizarii.este adevarat noi cei din medicina scolara nu primim cei 25%?In speranta ca ma putei lamuri sau sa-mi trimiteti unde scrie in lege asa ceva (ca eu am citit-o dar nu stiu sa o interpretez) va multumesc anticipat
Buna ziua daca poate cineva sa -mi spuna daca lucrez pe data de 9 iunie(MENTIONEZ CA LUCREZ LA O FIRMA PRIVATA SI ASTAZI NE-AU ANUNTAT CA VOM LUCRA PE 9 IUNIE fara nici o alta explicatie) trebuie sa ni se dea liber altadata sau sa se plateasca dublu cum este legea cu zilele libere prin lege si noi lucram chiar daca este firma privata presupun ca trebuie sa respecte legea nu? multumesc
Buna ziua
va rog sa-mi spuneti cum se numeste ordonanta de guvern care am inteles ca s-a dat luna aceasta in care nu mai poti sa iti faci detasarea de la un institut la altul(e vorba de munca la stat in care puteai sa iti faci detasarea pe o perioada determinata de la o institutie la alta fara concurs si am inteles ca sa dat ceva ordonanta luna aceasta care anuleaza acest lucru dar pe o perioada determinata)
va multumesc
Buna ziua
va rog frumos sa-mi spuneti daca se pot face angajari la stat pe perioada determinata fara sa se dea concurs pe post si o angajare care nu este in locul nimanui(adica nu in locul cuiva care de exemplu este in cic etc)pur si simplu o angajare pe un post nou infiintat(e vorba de o angajare la o primarie)
va multumesc
Răspuns la discuția Somaj
da am 12 luni de cotizare
va multumesc
Răspuns la discuția Somaj
deci la mine pe decizie apare si art56 alin.1 lit. i
am uitat eu sa adaug si litera i la art 56
Răspuns la discuția Somaj
pai in normele de aplicare a legii76/2002 din ce mi-ati trimis apare si art 56 lit i pt somaj
Discuție Somaj
buna ziua as dori sa stiu daca am dreptul la somaj
am fost angajata pe perioada determinata in locul unei doamne care era in cic
o sa scriu cum este in decizie:
dispoziti nr..privind incetarea de drept al persoanei mele in conformitate cu art55 lit a coroborat cu art 56 alin.1 alin 2 dim legea nr 53/2003 codul muncii republicata cu modificarile si completarile ulterioare;in temeiul dispozitiilor art 63 alin1 lit.d alin.5 lit e si ale art.68 alin.1 coroborat cu articolul 115 alin.1din legea administratiei publice locale nr.215/2001 republicata cu modificarile si completarile ulterioare
am dreptul la somaj?
buna ziua as dori sa va spun ce mi se intampla
am un contract de munca pe perioada determinata dar pe contract scrie doar de cand am inceput adica 20 martie 2013 pana la este tras o liniuta si apoi pana la incetarea suspendarii contractului de munca al doamnei in locul care sunt(sunt in locul cuiva care este in ingrijire copil si care si-a facut cererea initial cererea sa stea 2 ani ingrijire copil adica pana la anul in 4iulie 2014 si tot asa a fost si anuntul cand am dat concursul pe post)
acum a aparut doamna si si-a facut cererea sa se reintoarca dupa un an si mi sa spus ca este legal si ca eu trebuie sa plec din 8 iulie 2013 cand se reintoarce doamna titulara pe post(deci eu trebuie sa plec dupa doara 3 luni de munca chiar daca am dat un concurs in care scria ca postul este pana in 4 iulie2014)
ce pot sa fac si este legal aceasta?