avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate musatmihai1988

Activitate musatmihai1988

Buna ziua, am si eu o mica problema am dat unui vecin 2 laptopuri cu promisiunea ca imi vor fi inapoiate sau voi primi bani pe ele dupa o zi , mentionez ca i au mai dat niste prieteni bunuri electronice sa le vanda si nu au fost probleme acuma au trecut 3 zile si imi spune ca a fost talharit si bunurile i au fost furate ia am dat 2 laptopuri valoare 1000 lei , nu cred nimic din ce in spune pot sa ii fac plangere penala mentionez ca si varul meu i a dat un casetofon de masina si tot la fel ii spune ca nu il mai are ca a fost talharit da la politie nu vrea sa mearga ca ii este frica de agresori.
ce sa fac astept un sfat sa ma resemnez e o lectie de viata.?
Buna ziua in primul rand felicitatari pentru site este foarte util.
Tatal meu a fost salariatul unei firme pana in 2009 cand aceasta a intrat in insolventa avea si garantii oprite din salariu ce i au fost restitutite cu greutate prin 2010 atunci in 2009 sa facut un tabel cu mai multi salariati ce aveau de recuperat restante salariale si li sa spus ca vor fi primi care vor primi banii dupa ce se vinde firma sau ceva activa acum in 2012 casa de insolventa a vandut un teren acuma vine intrebarea cine va primi banii in afara de comisionul casei de insolventa ,in ce ordine statul,salariatii , creditorii, sau care este calea legala de recuperare a restantelor salariale, Va multumesc
multumesc frumos pentru raspunsurile dvs
multumesc frumos
Buna ziua, am si eu o problema de fapt sora mea a terminat facultatea in vara august 2011 dar fara diploma de licenta ,a fost la ajofm atunci si nu a avut adeverinta conforma deh birocratia romana si nu i sa acordat somajul pana a adus adeverinta a expirat termenul acuma in februarie a luat licenta din cate stiu eu sunt 60 zile pentru depunere acte pentru somaj, intrebarea este in cazul in care a terminat cu licenta acuma poate sa solicite ajutor de somaj?
Buna ziua am o problema am incheiat acum 2 ani un contract cu o firma de telecomunicatii locala mica furnizoare de servicii de internet la inceput am platit o suma pentru instalare mare ok ,am platit facturile care veneau am observat ca trebuie platita luna curenta sau inainte cu o luna ca sa nu imi fie suspendat accesul internet,am zis ok sunt si ei la inceput de drum nu au banii ne am gandit cu totii insa acum a deventit o problema criza etc tata a vorbit cu patronul firmei i a explicat cum stau lucrurile cu facturile el a mai lucrat cu ele si o perioada am platit normal ca la gaze si energie electrica adica trece luna platim factura nu in avans acuma iar au inceput cu factura in avans, este legal eu ma gandesc ca nu , adica sunt in aprilie si eu trebuie platesc pe mai factura daca ei nu imi pot furniza internet 10 zile ei nu ma despagubesc astept un raspuns multumesc aniticipat
Tatal meu a fost salariatul unei firme , aceasta a intrat in insolventa el avea o garantie pe care a recuperat o cu ajutorul lichidatorului judiciar ,el si alti colegii au restante financiare cam 6 luni si cand sa intrat in procesul de inslolventa au semnat acolo nu stiu sa explic ca au de primit acesti bani intrebarea mea este o sa ii vada vreodata ,si cam cat dureaza un proces de insolventa pentru ca insolventa acesteti firme se judeca de 3 ani, tata a fost in legatura permanenta cu administratorul firmei si chiar sa ingrijit cateva luni pentru asigurarea pazei unui punct de lucru,deoarece lichidatorul nu a instituit paza acestuia ,cer pe niste epave de camioane etc sume exorbitante licihidatorul parca nu doreste sa se termine procesul,am aflat ca ar putea fi dupa o ultima licitatie sar putea vinde la oferta primita, in principiu cam cat dureaza un proces de insolventa? multumesc
Buna ziua ,in primul rand multumesc ca existati sunteti de mare ajutor pentru toata lumea. Problema mea este urmatoarea am comandat de pe un site de pe net nu foarte cunoscut care are in spate o societate comerciala mai multe produse casnice in valoare de 100 lei,printre care si niste ceasuri de marca x (nu facem reclama) si primesc fericit X-( coletul acasa cand ce sa vezi erau 5 la numar ceasuri alta marca niste ordinarii chinezesti la 10 lei , eu comandasem la 7 lei bucata in poza erau alt alta marca mult mai bine realizate,am sunat la firma ne am inteles sa le trimit inapoi sa primesc ce aveam de primit ce comandasem,am asteptat 2 luni si surpriza la fel primesc 2 ceasuri din ce comandasem restul alta marca ,acuma dupa mintea mea eu consider inselaciune chestiunea asta eu am comandat ceva si am primit altceva, mi au spus ca imi trimet banii eu nu de banii am nevoie pentru ca am stat cu banii 2 luni blocati la ei eu am comandat ceasurile pentru cadouri si doresc exact ce am comandat, acuma eu o sa le trimet ceasurile inapoi alea care nu sunt ce am comandat si le am dat terment 2 saptamani sa imi aduca exact ce am comandat, ei spun ca imi dau banii inapoi repet eu nu vreau banii inapoi ca daca ii vroiam inapoi ii luam demult,ce sa fac sa ii dau in judecata nu am bani si nu se merita pt 100 lei, sa ii amenint ca ma duc la ANPC? nu vreau sa le fac rau ca ,stiti cum se zice rau e usor sa faci bine e mai greu.