avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate greeg

Activitate greeg

Stie cineva cu ce suma maxima(cash) poti iesi din tara?Vreau sa cumpar imbracaminte din Turcia penru vanare en-gross.Va multumesc!
Am inchiriat un spatiu comercial in Dragon unde doresc sa vin cu imbracaminte din Turcia.M-ar interesa ce acte imi sant necesare in momentul unui control de la Garda Financiara.Va multumesc!
Cum se plateste impozitul forfetar si cand?La luna,trimestrial?Cum se calculeaza? Va multumesc anticipat!
Nu am platit de ceva timp impozitul la firma si as vrea sa stiu unde ma pot interesa pentru a afla ce plati si penalitati am.Ma poate ajuta cineva?
Sant interesat sa deschid un s.r.l. cat de curand dar nu sant informat de taxe si timp.Stie cineva?
Chiar am sunat la 112 iar apoi cu politia si mi-au spus ca nu e treaba lor,acesta fiind un contract comercial intre doua firme
Cu ce ma ajuta aceasta plangere la politie?
Am incercat toate variantele cu acesti oameni si mai mult de atat am fost foarte corect pe toata perioada contractului.Nu le-am cerut decat sa raman in aceasta ultima luna de contract in acea garantie.Intrebarea mea este daca au dreptul sa intre in spatiu fara acordul meu si sa faca tot ce am scris mai sus
Am inchiriat un spatiu comercial acum un an si jumatate iar acum am ajuns la final in ultima luna de contract Trecem cu totii prin aceasta criza financiara asa ca i-am cerut propietarului(SRL)sa platesc chiria pe aceasta ultima luna in contul garantiei ,echivalent cu o luna de chirie.In contract scrie ca trebuie sa platesc chiria in primele cinci zile din luna iar dupa alte cinci zile sa parasesc spatiul,in cazul neplatii.Nu a fost de acord iar astazi a venit sa ma dea afara cu forta.Era insotit de cativa indivizi care au incercat sa schimbe incuietorile.Sotia mea s-a speriat foarte tare ,tremurand de frica.Am fost nevoit sa le promit ca voi strange lucrurile si voi pleca in curand.Vreau sa stiu daca au acest drept sa intre cu forta ,sa-mi schimbe incuietorile,sa-mi retina marfa,avand in vedere ca acest contract care il am cu firma acestuia se incheie peste o luna.
Răspuns la discuția executare silita
In contract scrie ca aceasta garantie se restitue la final de contract in cazul in care nu sunt daune.O alta problema este ca suma (garantia)a fost depusa in contul societatii propietarului,dar nu ca si garantie.In contract este specificat ca la intrarea in spatiu trebuie sa platesc chiria anticipat pe doua luni+garantia