Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... suma maxima cu care poti iesi din tara
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

suma maxima cu care poti iesi din tara

Stie cineva cu ce suma maxima(cash) poti iesi din tara?Vreau sa cumpar imbracaminte din Turcia penru vanare en-gross.Va multumesc!
Conform normelor BNR, puteti iesi din tara cu orice suma de bani, cu conditia declararii sumelor ce depasesc 10.000 euro.
Pedeapsa pt nedeclarare este confiscarea banilor si amenda contraventionala.
Puteti iesi din tara cu orice suma de bani cu 2 conditii:
-- sa declarati la vama suma de bani pe care o aveti asupra dvs;
-- sa puteti justifica de unde provin banii
Succes!