avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Cursul de schimb şi piaţa ... suma maxima cu care poti iesi din tara
Discuție deschisă în Cursul de schimb şi piaţa monetară

suma maxima cu care poti iesi din tara

Stie cineva cu ce suma maxima(cash) poti iesi din tara?Vreau sa cumpar imbracaminte din Turcia penru vanare en-gross.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 20:25, 14 Martie 2010
Conform normelor BNR, puteti iesi din tara cu orice suma de bani, cu conditia declararii sumelor ce depasesc 10.000 euro.
Pedeapsa pt nedeclarare este confiscarea banilor si amenda contraventionala.
Puteti iesi din tara cu orice suma de bani cu 2 conditii:
-- sa declarati la vama suma de bani pe care o aveti asupra dvs;
-- sa puteti justifica de unde provin banii
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce suma de bani trebuie declarata la vama? cristian.UE cristian.UE Eu muncesc in strainatate si m-ar interesa sa stiu cu ce suma de bani ma pot intoarce in Romania. Stiu din auzite ca inainte era o limita de genul 10 mii de ... (vezi toată discuția)
Cati bani pot avea la mine Szegedi Szegedi Buna ziua, Ce spune legea, cati bani (euro) pot avea asupra mea trecand granita? Care este suma maxima care inca nu trebuie declarata? Multumesc (vezi toată discuția)
Achizitie tractor din slovenia ana_abo ana_abo Care este suma maxima cu care se poate achizitiona cu cash ( numerar) un tractor pe societate din Slovenia? Mentionez ca societatea are doi administratori, ... (vezi toată discuția)