avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate tiberiu.bastic@gmail.com

Activitate tiberiu.bastic@gmail.com

Discuție anulare zbor
Buna ziua,
la inceputul lui aprilie a.c. am cumparat online 2 bilete de avion de la o agentie de turism.. Am primit pe email factura si dovada platiide la acestia Doar ca dupa cateva zile de la rezervare, am fost informat ca zborul este anulat din cauza covid-19. Am cerut in scris returnarea sumei achitate, insa raspunsul agentiei de turism a fost ca trebuie sa astept raspunsul de la companiile de zbor, si totodata si banii de la ei.
Intrebarea mea este: In aceasta speta, cine ar trebui sa-mi returneze banii si in cat timp? Agentia sau compania de zbor?
Multumesc anticipat!
Discuție zbor anulat
Buna ziua,
la inceputul lui aprilie a.c. am cumparat online 2 bilete de avion pe relatia Oslo-Istanbul-Bucuresti, de la cea mai mare agentie de turism online. Am primit pe email factura si dovada platii. Doar ca dupa cateva zile de la rezervare, am fost informat ca zborul este anulat din cauza covid-19. Am cerut in scris returnarea sumei achitate, insa raspunsul agentiei de turism a fost ca trebuie sa astept raspunsul de la companiile de zbor, si totodata si banii.
Intrebarea mea este: In aceasta speta, cine ar trebui sa-mi returneze banii si in cat timp?
Multumesc anticipat!
Multumesc pentru raspuns.
In cazul contestarii acestui proces verbal la judecatorie, mai mult ca sigur va trebui sa dovedesc ca lucrurile au stat altfel decat cum scrie in procesul-verbal. Totodata, intreb: cum va sustine politia cele mentionate in procesul-verbal ? Ei de unde aduc martori ? Nu cumva este cuvantul meu impotriva cuvantului lor ?
Buna dimineata,
Ce dovezi ar trebui sa aduc daca eram eu, masina implicata si politia?
Va multumesc!
Buna ziua,
Astazi mi s-a suspendat permisul de conducere pe motiv ca, desi eram pe punctul de a iesi din sensul giratoriu, o masina care se pregatea sa intre in intersectie nu mi-a acordat prioritate. Am franat pentru evitarea impactului, celalalt sofer si-a continuat drumul, insa sanctiunea mi-a fost aplicata mie de catre un echipaj aflat in apropierea intersectiei. Mentionez ca pe procesul verbal am facut mentiunea ca " nu sunt de acord cu cele mentionate in procesul verbal ". Cu toate acestea, mi s-a retinut permisul de conducere, primind dovada de circulatie. Vreau sa contest in instanta aceasta sanctiune, dar nu stiu care sunt pasii si care sunt sansele de reusita sa-mi recuperez permisul si sa evit plata amenzii.
Multumesc.
Sunt licentiat in ECTS ( economia comertului, turismului si serviciilor ), unde am studiat comportamentul consumatorului, marketing turistic, ecoturism si turism rural, analiza economico-financiara, economia turismului, managementul serviciilor, etc. Intentionez sa fac cursuri de ghid turistic, insa am vazut ca pentru obtinerea unui certificat care sa-ti permita desfasurarea unei astfel de activitati, studiezi ceea ce am facut in facultate. Mentionez ca lucrez in management de multi ani, insa nu am experienta in turism.
Exista posibilitatea echivalarii acestor studii in vederea obtinerii unei diplome in domeniul turismului ?
Multumesc anticipat
Cu alte cuvinte, daca voi ataca in justitie acest proces verbal, voi avea sorti de izbanda ? Care-mi vor fi atuurile in acest " razboi " cu organele de stat ?
Multumesc.
OG 5 / 2015 spune:
1. La articolul 14, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"Art. 14
(1) Executarea sanctiunilor contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii sanctiunii."

2. La articolul 25, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Comunicarea se face de catre organul care a aplicat sanctiunea, in termen de cel mult doua luni de la data aplicarii acesteia."

... si cum data aplicarii sanctiunii este 22.06.2015, nici nu mai conteaza ca acea contraventie este datata 12.01.2015. Corect ? Cu alte cuvinte, nu pot contesta procesul verbal. Cu alte cuvinte, este un termen in care ar fi trebuit sa-mi parvina acest proces verbal ?
Procesul verbal contine doua semnaturi in dreptul agentului constatator, insa nu suficient de lizibile pentru a-mi da seama daca seamana intre ele sau sunt semnaturi electronice.

Nelamurirea mea vine din distanta prea mare intre constatarea contraventiei si intocmirea procesului verbal. Exista un cadru legal in care se specifica clar acest lucru ?
Multumesc.
Procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost intocmit la data de 22.06.2015 ( primit de la Posta Romana pe 06.07.2015 ), iar in el este specificat faptul ca la data de 12.01.2015 am circulat cu auto XXX fara a detine rovinieta valabila.
Va rog sa-mi spuneti daca acest proces verbal poate fi contestat, sau nu.
Mentionez ca am primit o copie a PV, si nu exemplarul in original.
Multumesc anticipat.