avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate gelec

Activitate gelec

In 2015,am rascumparat unitati de fond si actiuni,pe care le-am mostenit prin succesiune.ART. 66 Stabilirea venitului din investiţii spune:142^3. În cazul în care părţile sociale au fost dobândite prin moştenire, câştigul din înstrăinarea părţilor sociale se determină ca diferenţă între preţul de vânzare şi valoarea nominală/preţul de cumpărare care este considerat(ă) zero.
In acest caz cand se ia in seama valoarea nominala si cand se ia in considerare pretul de cumparare care este considerat zero.Rascumpararea a fost facuta dupa 20 .08.2015.Mie mi-au luat in calcul -pretul de cumparare zero si nu valoarea nominala.Raspunsul dat a fost:Conform Ordinului MFP si CNVM 3483/2008 privind determinarea, reținerea și virarea impozitului pe câștigul de capital rezultat din transferul titlurilor de valoare, obținut de persoanele fizice, se prevede: art.4 alin.2 lit. g) pentru valorile mobiliare dobândite în urma unei succesiuni, prețul de achiziție al valorilor mobiliare este considerat zero, la care se adaugă cheltuielile aferente întocmirii actelor, pe baza unor documente justificative.
Buna ziua.Am mostenit niste actiuni si vreau sa stiu cum se calculeaza impozitul de 16%.Eu am citit ca din pretul de vanzare se scade valoarea nominal a actiunii si apoi se calculeaza impozitul.Brokerul spune ca se impoziteaza la intreaga valoare de vanzare.
In al doilea rand la o societate la care am avut actiuni,am avut cumparate si eu la un anumit pret de exemplu eu am cumparat actiunea cu 10 lei/actiune (ex.10 actiuni am dat 100lei si am mai mostenit inca 15 actiuni si brokerul a trecut in portofoliu ca am 25 actiuni,dar pretul de cumparare este 4lei/actiune,deoarece a impartit cei 100lei pe care I-am dat eu cand am cumparat cele 10 actiuni,inainte de a primi mostenirea.Cand am facut mostenirea notarul mi-a luat taxa la pretul nominal al actiunilor mostenite si la Bursa de ce mi se considera o lei actiunile mostenite si se cumuleaza cu cele pe care le aveam inainte,iar la vanzare nu se scade valoarea nominala cum este scris in Codul Fiscal)Astept un raspuns.Va multumesc
Sunt mostenitoare auto si vreau sa stiu cum se poate trece autoturismul pe numele meu.Trebuie facuta inmatriculare la fel ca la orice inmatriculare,adica sa face radierea autoturismului ca la vanzare cumparare; platesc taxa de inmatriculare la primarie,taxa talon mai putin taxa de mediu,sau nu trebuie sa platesc taxa de inmatriculare la primarie.Am intrebat la politie si au zis ca trebuie sa platesc taxa de inmatriculare ,deoarece trebuie sa fac radiere de pe numele decedatului taxa pentru certicicatul de inmatriculare(talon)si ca sunt scutita decat de taxa de mediu.Dar eu stiam ca se face transcrierea pe numele mostenitorului fara acea taxa de 60 lei (dar numai stiu unde am citit acest lucru ca sa vad ce articol este din lege)
Buna ziua.As vrea sa stiu si eu daca se poate face contract de vanzare cumparare cu abitatie viagera si usufruct viager cu privire la casa de locuit si curte si nuda proprietate asupra terenurilor ,pentru care se spune ca a primit bani tata de la fiul sau.(ceea ce stiu ca nu este adevarat ci din contra fiul i-a luat toti banii tatalui)Mentionez ca dupa moartea mamei nu s-a facut nici o succesiune.Deci mama avea 1/2 din toate constructiile,deoarece au fost facute dupa casatoria lor si de asemenea mama a avut 0,75ha pamant si 5 arii vie.Cum se poate face aceasta vanzare fara dezbaterea succesiunii,fara sa se ceara vreun aviz de la medic sa vada starea de judecata al tatalui,care are 88 de ani.Mentionez ca cei doi s-au dus la judecatorie pe ascuns fata de mine,iar fratele a ramas uimit cand a auzit ca eu am aflat de aceasta vanzare.Ei aveau actele scoase din luna iulie 2012 si cand eu am fost la ei la inceputul lui augst ,le aveau depuse si la judecatorie si cand am discutat de succesiune fratele mi-a spus ca nu am sa vad nimic de acolo daca nu sunt de accord sa-mi dea 1500lei si eu sa-i fac vanzare,deoarece asa I-a spus mediatorul cu care a vorbit.L-am intrebat ce vanzare sa-i fac atata timp cat nu am primit nimic si am cerut sa mergem amandoi la mediator sa vad cum poate sa spuna asa ceva,dar el nu a vrut sa mergem amandoi la mediator.Abia peste 4 luni cand am aflat ca au facut contract de vanzare cumparare ,ei aveau actele depuse deja la judecatorie cand am vorbit eu cu ei si de aceea mi s-a spus ca nu vad nimic de acol.
Si o alta intrebare a-s vrea sa stiu ce inseamna prescurtat Vi si î4.Se spune ca Vi este cota din casa vanduta si î4 apartine defunctei.
Va multumesc anticipat
Specific ca la intrebarea pusa de mine,nu este vorba de plangere penala ci de o actiune de pretentii conform art. 998-1000 cod civil impotriva vinovatului.In acest caz ma intereseaza daca aceasta actiune de pretentii depusa in justitie,trebuie s-o depun unde apartin eu cu domiciliul stabil ,sau unde a avut loc accidentul si in cat timp de la accident.
Va multumesc
Buna seara. Va rog sa-mi spuneti si mie ce taxe (in procente),trebuie sa plateasca un PFA care realizeaza venituri independente.
Va multumesc anticipat.